Столична община честити празника на всички софиянци

Мисия София

03-04-2018, 14:08

Снимка:

Столищна Община

Автор:

sofiautre

Всичко от Автора

Още по Темата:

Какво стои зад герба на столицата?

139 години от обявяването на София за столица

Към края на 2015 г. София е привлякла повече от половината чуждестранни инвестиции в страната

На 3 април 2018 г. се навършват 139 години от избирането на София за столица на Княжество България

След Освобождението оживено започва да се обсъжда въпросът кой град да бъде провъзгласен за столица на независимата българска държава. Сред убедителните кандидатури е София. Тази идея се лансира най-авторитетно и аргументирано от известния учен историк и общественик проф. Марин Дринов.

Безспорното предимство на София е географското ѝ положение. Тя е в центъра на Балканския полуостров и естествен кръстопът на всички пътища, които пресичат региона. Сердика и наследницата ѝ София заемат средищно място в българските земи и това създава условия управлението на бъдещето Княжество да полага грижи за съдбата на българите, които остават под властта на Османската империя. Градът има и добра естествена защита срещу евентуални вражески нападения.

Тези предимства на София обстойно и настойчиво се изтъкват от проф. Дринов. С него са съгласни и повечето от видните български политици и общественици по това време. При обсъждането в Учредителното събрание на Органическия устав (конституцията) дискусията по въпроса за избор на столица е кратка. Драган Цанков слага край на разискванията и заявява: „Ние имаме две столици: Търново – историческа и София – правителствена. Затова аз предлагам и занапред София да си остане резиденция на Княза, а в Търново да става коронацията на княза”. Гласуването на 3 април 1879 г. (22 март по стар стил) протича разгорещено. В крайна сметка патриотичният плам надделява над историческото съзнание и София е избрана за столица на Княжество България, макар и само с два гласа преднина.

Обявяването на София за столица превръща хилядолетния град в най-важния обществено-административен център на страната. Столицата на България получава името си от църквата "Света София" и то означава мъдрост.

През последните години София продължава да бъде най-голямата областна икономика в България като осигурява най-високия стандарт на живот. Финансовата стабилност на града се отбелязва и от международната рейтингова агенция „Стандартс енд Пуърс“, която тази година присъди на София инвестиционен рейтинг.

Към края на 2015 г. София е привлякла повече от половината чуждестранни инвестиции в страната. Това са над 12 млрд. евро или над 9 000 евро на човек, което е три пъти повече от средната стойност за страната.

София произвежда 40% от БВП на страната. София е в топ 3 на европейските градове с най-висок ръст на чуждестранни туристи през периода 2009 – 2016 г. – 9,4% според Mastercard “Global Destination Cities Index.

За празника е обявена програма с множество събития.