Пореден успех за шахматист на „Енергия 21“

В спора за разпределение на медалите в 12 турнира се включиха около 200 участници състезатели от 52 клуба

На брега на река Марица,  в  зала  „Москва“ на Гранд хотел Пловдив, в гр. Пловдив се проведоха държавните индивидуални първенства до 12, 14, 16, 18 и 20 г. по трите вида шахмат класически, ускорен и блиц. Организатори на спортната проява са новата  федерация БФШ 1928  и домакините от шахматен клуб Локомотив. В спора за разпределение на медалите в 12 турнира се включиха около 200 участници състезатели от 52 клуба.

По редица обективни причини не участваха, представители на  други 26 клуба, също членове на федерацията. В зависимост от броя на участниците в групата се играеше по швейцарска система или по системата всеки срещу всеки.  От  ЦСО -  ШК Енергия 21 гр. Добрич в първенствата по класически шахмат в турнира за момчета до 14 г. се включиха Никола Лазаров и  Емил Параскевов. В крайното  класиране заеха съответно 12-то и 14-то място сред 33 участници. В  дисциплината ускорен шахмат  взе участие само Никола Лазаров, ученик от 7 клас на „П. Р. Славейков“.  Той е в топ десетка на страната  и заслужава поздравления.   В последната най - зрелищна  шахматна дисциплина - блиц  Никола продължи с повече воля да доказва своите по - големи възможности. С бърза мисъл и завидна фантазия по допълнителни показатели е на третото място. В крайното класиране с еднакъв брой точки са още други трима много изявени и опитни състезатели по реда на класирането - Надя Тончева, Никола Лазаров, Валентин Митев и Лъчезар Колев. В последният кръг няколко секунди се оказаха с решаващо значение. Ето хронологията на тази наситена с драматичните вълнения спортна проява. Неочаквано за мнозина експерти,  след четвъртия кръг лидера, който играеше на първа маса се оказа от гр. Добрич. Неговото име е Никола Лазаров. Убедително с четири последователни победи и то все над силни съперници  Димитър Дафовски  от  ШК Чес Бомб гр. Пловдив, Мартин Малинов от ШК Пловдив  гр. Пловдив, Ефим Кан от ШК Бургас 64 и Елиф Мехмед ШК Ан Пасан гр. София – държавна шампионка до 14 г. за 2018 г. В останалите три кръга  добруджанеца намали темпото.  Загуби  от представителката на ШК Левски гр. София, Надя Тончева.  Все пак с много концентрация успя да се върне отново в битката за медалите с  нова  победа над най-силния представител на ШК ЦСКА гр. София  в тази възрастова група - Енчо Стоянов.

Източник: centersport.org