Георги Петков донесе Купата за Славия

"Белите" спечелиха трофея след 22 години

Славия победи Левски след дузпи в спора за трофея в турнира за Купата на България. "Белите" триумфираха след 4:2 при 11-метровите удари (0:0 в редовното време), след като двата тима не си вкараха гол в редовното време и в продълженията. Левски пропусна дузпа в 12-ата минута на редовното време чрез Жорди Гомес, а в 88-ата удари греда след удар на Обертан.

При дузпите "белите" излязоха победители след серия от три неуспешни дузпи, при които Тиам и Прохазка не вкараха за Левски, а само Димитров пропусна за Славия.

Левски бе по-добрият отбор през първата част и можеше да поведе още в 11-ата минута, но Жорди Гомес пропусна дузпа след блестяща намеса на Георги Петков. "Белите" осъществиха първата си по-сериозна атака едва в 23-ата минута, на до края на полувремето Паулиньо пропусна две удобни възможности да открие резултата. Славия имаше претенции за дузпа в 43-ата минута, но съдията Никола Попов ясно показа, че няма нарушение и показа жълт картон на Стефан Велев.

Втората част също бе по-добра за "сините", но чистите положения пред Петков бяха по-малко. Левски заложи на пробивите на Обертан по крилото и на центрирания. Буш се размина с гола в 78-ата минута, когато остана сам в наказателното поле, но предпочете да стреля, вместо да потърси свободния Паулиньо. Обертан пък можеше да реши всичко между 81-ата и 88-ата минута, но Петков спаси последователно мощен удар от дистанция, а при втория удар, топката се отби и в гредата след намесата му.

В продълженията двата тима също не стигнаха до гол. Карабельов опита да отбележи за Славия, а Паулиньо, Тиам и Прохазка се разминаха с попадение за "сините".

"Белите" не бяха печелили от 1996 година и след 22 лета отново прегърнаха държавния трофей. Тогава те отново победиха Левски на финала.

СЛАВИЯ - ЛЕВСКИ 0:0 (4:2 при дузпите)
1:0 Иван Минчев , 1:1 Нашименто  , 2:1 Милчо Алгелов , 2:1 Хали Тиам , 2:1 Ивайло Димитров  , 2:1 Роман Прохазка , 3:1 Стефан Велев , 3:2 Антонио Вутов , 4:2 Георги Йомов

СЛАВИЯ: 1.Георги Петков , 55.Андреа Христов , 6.Костадин Велков, 10.Янис Карабельов, 77.Стефан Велев , 8.Славчо Шоколаров , 73.Иван Минчев , 14.Ивайло Димитров, 71.Галин Иванов ( 29.Милчо Ангелов), 23.Владислав Узунов и 9.Цветелин Чунчуков ( 35.Георги Йомов)
Резерви: 32.Антониос Стергиакис, 13.Стефан Велков, 25.Александър Емилов Александров, 71.Тони Иванов, 7.Наско Милев

ЛЕВСКИ: 21.Божидар Митрев, 4.Иван Горанов, 28.Давид Яблонски, 5.Холмар Ейолфсон, 20.Филипе Нашименто, 7.Паулиньо ( 26.Жерсон Кабрал), 13.Жорди Гомес  (19.Милош Цветкович ), 14.Хали Тиам , 15.Роман Прохазка, 32.Габриел Обертан и 9.Серджиу Буш (8.Антонио Вутов )
Резерви: 89.Николай Кръстев, 3.Аймен Белаид, 71.Васил Панайотов, 29.Станислав Костов

Стадион: "Васил Левски"
Съдия: Никола Попов