Избрани Новини
Лятото чука на вратата - помагат или вредят UV маслата?
За какво трябва да внимаваме при избора си на слънцезащитни продукти?
Колко опасни са слънцезащитните кремове и лосиони и за какво да внимаваме - съветват експерти в ефира на България он еър.
Оксибензонът е химичен филтър, който е използван в продуктите зад Океана, описван като алерген номер 1. Той влиза в състава на слънцезащитните продукти, които се продават нелегално на българския пазар.
"Българина няма навик да купува слънцезащитни кремове след консултация с дерматолог" посочи д-р Шеф като една от причините за нежелани реакции.
Богомил Николов от асоциация "Активни потребители" уточни, че 30-ти фактор е напълно достатъчен за добра слънцезащита, а по-високите от 50 SPF, обявени на етикета са маркетингов трик. "Най-важно е колко време ще престоим на слънце и в кои часове от денонощието. Не е достатъчно да се намажем, за да сме защитени", допълни той.
Специалистът по клинична, eстетична дерматология и лазерна терапия д-р Шеф допълни, че трябва да се насочим в средния потребителски клас предимно медицинска козметика. "Важно е продуктът да защитава и срещу UVA лъчите, както и да бъде водоустойчив", посъветва д-р Шеф.
Експертът Богомил Николов допълни, че цени под 10 лв. са по-скоро съмнителни и по всяка вероятност - опасна имитация.
Специалистите завършиха със съвет за правилната употреба на продуктите както и да не се предоверяваме на маркетинговите трикове, да носим шапка, слънчеви очила, както и да ползваме чадъри.
Препоръчително е избягването на часовия диапазон от 10 ч. до 16 ч.и поставянето на достатъчно количество крем: 2 супени лъжици през два часа на тялото гарантират добра слънцезащита.
Топ Новини