Избрани Новини
Световен ден на океана
Световният океан покрива над 70 процента от земното кълбо
Световният ден на океана ежегодно се отбелязва на 8 юни, предаде ТАСС. Одобрен е от Общото събрание на ООН на 5 декември 2008 г., но идеята за провеждането му била предложена още през 1992 г., по време на конференция на ООН за околната среда и развитието в Рио де Жанейро.
Целта на Световния ден на океана е да се информира обществеността за въздействието на човека върху световния океан и да се мобилизира световното гражданско движение в негова защита.
Световният океан покрива над 70 процента от земното кълбо. Основните замърсители на неговата акватория са нефтът и нефтопродуктите, които нерядко попадат в океана в резултат на взривяване на нефтени платформи и корабокрушение на танкери.
През април 2010 г. на платформата Дийпуотър хърайзън, недалеч от брега на Луизиана, избухва взрив, след който във водите на Мексиканския залив попадат 4,9 милиона барела петрол, образували петно с площ около 75 000 кв. км.
Освен това ежегодно до 20 милиона барела черно злато се изхвърлят в океана в резултат на миенето на трюмовете на танкерите. Значителна вреда на световния океан нанасят също отпадъчните води и битовите отпадъци.
Защитата на световния океан е регулирана от редица международни документи. Основните принципи на използването на акваторията му са отразени в Конвенцията на ООН по морско право, приета на 10 декември 1982 г.
На 28 март 2016 г. в ООН официално започна работата над текста на съглашение за съхраняване и устойчиво използване на морското биологично многообразие в райони, които са извън пределите на действието на националните юрисдикции на държавите.
Очаква се финалният текст на документа, призван да защити флората и фауната на световния океан от последствията от човешката дейност, да бъде съгласуван към 2019 г. или 2020 г.
На Световния ден на океана се организират изложби, фестивали, шествия, екологични митинги и акции. Водеща роля в осигуряването на информационна подкрепа на мероприятието играе Междуправителствената океанографска комисия на ЮНЕСКО.
Топ Новини