Избрани Новини
Масово отнемат книжки на българо-румънската граница
17-07-2018, 14:02
Снимка:МВР
Автор:dobrichUtre.bg
Още по Темата:КАТ подхваща фирмите за служители с неплатени глоби
По-високи глоби за водачите, които сами махат сложената им скоба
Пресичане на непрекъсната осова линия или превишена скорост, са достатъчно основание властите да отнемат книжката ви
За поредна година български шофьори алармират, че свидетелствата им за правоуправление са отнети в Румъния заради направени нарушения на закона за движение по пътищата и връщането на документите им понякога отнема и година, съобщава БНТ. На практика в Румъния дребни нарушения, като например пресичане на непрекъсната осова линия или превишена скорост, са достатъчно основание властите да отнемат книжката ви.
Дори да платите глобата си в Румъния, това не е гаранция, че скоро ще може да получите книжката си. Това води и до проблема как да шофираме без книжка, когато се завърнем в България.
На водача с отнета книжка румънският полицай издава служебна бележка, в която са описани нарушението и наказанието. С нея водачът има право да управлява на територията на Румъния 15 дни, по време на които той може да обжалва наказанието или след плащане на глоба да си освободи книжката.
Българинът Росен Петров разказва, че е бил санкциониран на пътя, книжката му е отнета, а плащането на глобата му отнело близо 6 часа. Книжката му обаче била върната след година и два месеца.
Друг шофьор обяснява, че властите му издали документ за шофиране, който важи само в границите на Румъния за 15 дни. "Платих глобата, от там ми казаха, че трябва да отида при нотариус и да се подпиша, че 90 дена няма да карам в Румъния, като трябваше да извикаме и преводач, който да ми преведе написаното от нотариуса. Всичко съм платил аз. Отидох в техния КАТ, подадох всички документи и веднага ми върнаха книжката", разказва потърпевшият.
По думите му обаче, ако бъде спрян в България без книжка, той не може по никакъв начин да докаже, че тя му е отнета от румънската полиция и очаква да му бъде върната.
От пътната полиция в Румъния не отговорили на запитване на БНТ дали отнемането на книжката води до отнемане на правото за шофиране в ЕС.
"Наказанието лишаване на право за правоуправление на МПС не започва да тече от момента на отнемане на книжката, а започва да тече след изтичане на този 15 -дневен, да го наречем - гратисен период", обясни Георги Воденски, първи секретар на българското посолство в Букурещ.
По думите му: "След изтичане на гратисния период, ако има наложена забрана за управление на МПС на територията на Румъния и шофьор бъде хванат да управлява, докато тази забрана е още в сила, наказанието е затвор. Ако книжката не бъде освободена от полицейското управление, тогава тя се изпраща към Пътна полиция в Букурещ, където се оформя преписка и тази преписка се препраща към посолството. В посолството от своя страна се изготвят описи на получените по този начин книжки, които с дипломатическа поща се изпращат до Министерството на външните работи в София, те ги препращат към Главна дирекция "Национална полиция" на МВР, а те ги разпределят по областните дирекции на МВР по местоотчет на водачите".
От полицията са категорични, че ако бъдете спрени на територията на Бъгария без книжка, ще бъдете глобени:
Те са нарушили закона за движение по пътищата в Румъния. Не са нарушили закона за движение по пътищата в България. Ако водачът управлява в България без свидетелство за правоуправление, ние нямаме такива данни, че този водач е наказан в друга държава. В системата ще бъде отразено, че водачът притежава валидно свидетелство за управление на МПС и ако не го носи, съответно има санкция, за което се плаща глоба, обяснява гл. инсп. Михаил Манов, началник Сектор Пътна полиция - Русе.
Адвокатите съветват сънародниците ни да си платят веднага санкцията, за да могат да получат книжката си веднага.
"След това няма никакъв шанс да им бъде помогнато, защото - и това е упрек от мен, към нашите законодатели, в нашия Закон за движение по пътищата съществуват само четири хипотези, при които може да бъде издаден дубликат на свидетелството за правоуправление: ако е повредено, ако е унищожено, ако е изгубено или ако е откраднато", обясни адв. Ангелин Колев.
В останалите случаи, ако свидетелството за правоуправление е отнето, контролните органи у нас нямат право да издадат дубликат.
И той остава да чака това свидетелство. Ако в това време го спрат контролните органи в България, санкцията за това, че не си носи свидетелството за правоуправление, глобата е 10 лв. Но проблемът е, ако човекът иска да пътува в други държави от ЕС. Там без свидетелство за правооуправление не става, обяснява адвокатът.
По думите му въпросът не се решава и с международно свидетелство за правоуправление, тъй като то важи само с представянето на националното свидетелство.
Само за първата половина на тази година отнетите книжки на българи, които са обработени от посолството ни и върнати, са 120 на бр. За 2017 г. техният брой е бил 224.
Топ Новини