Фотографии и есета напомнят за началото на банковото дело в Русе

Над 80 ученици се включиха в конкурса за есе

Над 80 ученици се включиха в конкурса за есе на тема „От първите банки до криптовалутите” и във фотоконкурса „Сградите на първите банки в Русе напомнят за началото”, обявени от фондация „Бряг”. За участие в тях бяха поканени ученици от русенските гимназии, но надпреварата беше отворена и за студенти и други участници, които имат интерес към темата.

Двете надпревари са част от проект „От началото на банковото дело в Русе до криптовалутите – традициите и визионерството през погледа на русенските ученици и студенти, бъдещи лидери в икономиката и финансите”.

Проектът се осъществява по програма „Знание и растеж”, реализирана от Фондация „Русе – град на свободния дух, с подкрепата на Фондация „Еконт”. Партньори на Фондация „Бряг” са Професионалната гимназия по икономика и управление „Елиас Канети”, РУ „Ангел Кънчев”, РБ „Любен Каравелов”, Държавен архив – Русе и Регионалния инспекторат по образование. Целта е да се съхрани паметта за важни исторически моменти от миналото на Русе, да се вдъхновят наследниците на първите банкери да продължат традициите и да се предизвика интересът им към изучаването и развитието на най-новите технологии в областта на финансите.

47 снимки на стари русенски сгради бяха получени за фотоконкурса, а 34 ученици писаха есета, в които показаха познанията си за началото на банковото дело в Русе и развиха идеите си за криптовалутите като част от бъдещето на световната финансова система. Сред най-сниманите обекти са сградата на Спестително дружество „Гирдап” (Часовника), „Търговска  кооперативна популярна банка” (бившия магазин „1001 стоки”), Първо българско застрахователно дружество „България” (Старата полиция), Банкерската къща на братя Симеонови (сега ДСК) и др. Подбрани фотографии от конкурса ще бъдат включени в книга-помагало за ученици по икономика и банково дело „История на финансовите институции в Русе / 1878-1947/”, която също е част от проекта.

В двете надпревари се включиха ученици от  Професионалната гимназия по икономика и управление „Елиас Канети”, Английската гимназия, Гимназията по европейски езици, училище „Възраждане”, СУПНЕ „Фридрих Шилер” и др. Освен гимназисти, за фотоконкурса снимки изпратиха и по-малки ученици от русенски училища. За изненада на организаторите към конкурса за есе интерес проявиха и участници от други градове.

Две журита класираха получените ученически творби. Есетата бяха оценявани от журналист, филолог и педагог, а снимките от фотоконкурса - от фоторепортер, художник и педагог. Ще бъдат раздадени по 5 награди - книги, в двете категории. Победителите ще бъдат поканени на представянето на книгата „История на финансовите институции в Русе /1878-1947/”, което ще се състои през септември.