Избрани Новини
Колко бебета проплакаха през 2018 година в Плевен?
02-01-2019, 15:38
Снимка:plevenutre.bg
Автор:plevenutre.bg
Още по Темата:Mобилни екипи на ОДМВР - Плевен ще се срещнат с жителите на Радишево, Тученица и Бохот
Контейнери за отпадъци горяха в Плевен и Червен бряг, къщи пламнаха в Буковлък и Беглеж
24-годишен по спешност в плевенската болница след катастрофа на пътя Плевен - Ловеч
Георг Спартански: 2018-а беше нелека година за Плевен
Плевен посреща с тържествен ритуал 36-ия контингент на България от мисия в Афганистан
Данните от Регистъра на ражданията в България към настоящия момент са в процес на актуализация, съобщиха от МЗ
2356 бебета са проплакали в област Плевен през 2018 година. Това сочи справка на Plevenutre.bg с Информационната система за ражданията към сайта на Министерството на здравеопазването, направена днес, 2 януари. Според системата тoва е със 101 бебета по-малко в сравнение с 2017 г.
Два дни по-рано обаче от МЗ информираха, че данните от Регистъра на ражданията в България към настоящия момент са в процес на актуализация, тъй като, от една страна, през 2018 година бяха установени, а впоследствие и отстранени, няколко технически срива в системата. От друга страна, с отмяната на Медицинския стандарт „Акушерство и гинекология“ отпадна задължението на лечебните заведения в тридневен срок да подават централизирано информация за осъществените раждания и параметрите, свързани с тях.
Министерството на здравеопазването осъществява Проект „Доизграждане на Национална здравно-информационна система (НЗИС) – етап 1 и етап 2“, като част от която е предвидено разработването и внедряването/ надграждането и интеграцията с НЗИС на минимум 30 електронни регистъра от Сектор „Здравеопазване“, като тук попада и регистърът на ражданията. В момента текат обществените поръчки за изграждането на НЗИС.
С изграждането на НЗИС ще се положи основата на електронното здравеопазване – ще бъде осъществена свързаност между множеството разработени и функциониращи в момента системи в областта на здравеопазването, между които тези на НЗОК, на Националните центрове и изпълнителните агенции, на лечебните заведения и т. н. Това ще позволи обмена и контрола на информацията в реално време. Единната система ще включва електронен запис, електронна рецепта, електронно направление, както и гореопоменатите регистри. Чрез интеграцията ще се постигне подобряване на организацията, контрола, планирането и прогнозирането на дейностите в системата на здравеопазването.
Топ Новини