Министър Димов провери аварийното възстановяване на река Чая

Министър Димов провери аварийното възстановяване на река Чая

Укрепва се компрометираната дига

Започнали са аварийни работи по възстановяване на нормалната проходимост на река Чая и укрепване на компрометираната дига. Това съобщи министърът на околната среда и водите Нено Димов , който днес посети село Катуница, община Садово по разпореждане на премиера Бойко Борисов, за да провери ситуацията със скъсана предпазна дига на реката. Заедно с него бяха и заместник-министърът на земеделието, храните и горите Атанас Добрев и Снежина Динева, изпълнителен  директор на  „Напоителни системи“ ЕАД.  
По време на обследването на района министър Димов каза, че започва да се отваря старото русло на реката, където тя е текла до преди няколко години, за да може да започне веднага ремонтът на подпорната стена.
Той съобщи, че през цялото време е бил във връзка с Министерството на земеделието, храните и горите. „До мен е и представител на "Напоителни системи", които ще извършват корекциите и ремонта. Разбрахме се, че той ще продължи колкото време е необходимо, за да бъде обезопасен районът. Ще се работи на непрекъснат режим, увери министър Димов.
„Напоителни системи изпълняват функциите на постоянна защита от вредното въздействие на водите и като такива бяхме привлечени съгласно закона“, каза Снежина Динева, изпълнителен директор на „Напоителни системи“  ЕАД. Ние сме тук заедно всички институции. Съгласно закона и във връзка с обявеното вчера частично бедствено положение от община Садово, започнахме аварийно ремонтно възстановителните работи, обясни още тя.
Заместник-министър Атанас Добрев обеща, че въпросът със собствеността на дигата ще бъде изяснен, но в момента е по-важно да бъде отстранен възможно най-бързо проблема с дигата.
„Трябва да излезем със спешни действия и след като те приключат,  ще проверим, за да не се повтарят подобни ситуации, допълни министър Димов. Той уточни, че коритото на реката е променено, тя е била от другата страна и сега там се почиства. Причината според него може да е нерегламентиран добив на инертни материали през последните години. Той информира, че БДИБР и РИОСВ - Пловдив са правили няколко проверки на участъка, по време на които не е имало техника или хора, но е установено, че има незаконно изземване. За това е информирано Министерството на енергетиката и прокуратурата. Министър Димов увери, че МОСВ следи състоянието на реките и това, което трябва да се направи в случая, е реката да се върне в старото корито и да бъде безопасна за хората от района.