Министър Димитров откри информационен център на парк Рила в Благоевград

"Нека не забравяме – планината е на всички. Ние трябва да я пазим", припомни министърът

Министърът на околната среда и водите Емил Димитров днес откри Посетителски информационен център към Национален парк „Рила“ в Благоевград. „Това е огромна придобивка за града. И е нормално най-големият град около Рила да има такъв център“, каза министърът при откриването и пожела успех на служителите. Изграждането на центъра е част от изпълнението на проект за засилване на капацитета на защитените зони чрез иновативна методология за устойчивост, финансиран по Програмата за Европейско териториално сътрудничество ИНТЕРРЕГ V-A „ГЪРЦИЯ – БЪЛГАРИЯ 2014-2020”.
„Много се надявам тази година да започнем изграждането на още един информационен център, който ще е горе в планината. Ще бъде на подходящо място, за да е полезен на всички. Помещения в него ще ползват и планинските спасители. Нека не забравяме – планината е на всички. Ние трябва да я пазим, да се грижим за нея и всеки да има достъп“, каза още министър Емил Димитров. В откриването участваха зам.министърът на околната среда и водите Николай Кънчев, както и директорът на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“ Радослав Георгиев.
Директорът на Дирекция „Национален парк „Рила“ (ДНП „Рила“) Красимир Андонов посочи, че това е третият такъв посетителски информационен център, който се управлява от  ДНП „Рила“. В него ще се провеждат образователни програми и посетителите ще бъдат информирани за биоразнообразието и забележителностите на парка, както и за правилата на поведение в защитени територии. „На днешната дата – 24 февруари, преди 28 години парк Рила е обявен за защитена територия“, припомни Андонов.
Центърът е обособен на място, предвидено да обхване голяма част от основния туристопоток на Благоевград – в старинния квартал „Вароша“. Местоположението му е стратегическо и е изходна точка към защитената територия. Основната му функция е да представи каква е флората, фауната и природните забележителности на парк Рила и да дава информация за туристическите маршрути и местата за отдих. Дейностите ще се извършват от експерти по биоразнообразие, туризъм и географски информационни системи. В центъра е обособена зала за интерпретативни и образователни програми, прожекции и мултимедийни продукти. Залата може да се използва от посетители с намалена подвижност, със специфични потребности. За хората с намалено зрение има брайлови книги, ще има специални беседи, обучения и експозиции, представящи по иновативен начин защитената територия „Национален парк Рила“ и защитената зона „Рила“.
Партньори в проекта от гръцка страна са Тракийски университет „Демокрит“, Департамент по производствени и инженерни науки, Гърция, община Нестос, Центърът за изследване на влажните/биотопни зони в Гърция; Националната конфедерация на хората със специфични нужди. Български партньори са РИОСВ-Благоевград, ДНП „Рила“, Югозападен университет „Неофит Рилски“ и Пирински туристически форум. Договорът за субсидия №B2.6d.08/20.10.2017 г. е с европейско финансиране 85% и 15% национално съфинансиране, като общата стойност на проекта е 1 075 061,60 евро, а участието на ДНП „Рила“ – 201 611,50 евро (или 394 311,77 лв. с ДДС, от които 335 164,99 лв. са от програмата (ЕФРР) и 59 146,78 лв. национално съфинансиране от МРРБ).