Румен Радев награди с орден „Св. Св. Кирил и Методий“ първа степен великотърновката Ваня Грашкина-Минчева

Животът

23-10-2020, 14:08

Снимка:

президентство

Автор:

Мария Христова

Всичко от Автора

Връчвайки тези високи отличия искам да ви благодаря за това, че продължавате да разкривате пред света неизчерпаемото богатство на  българската духовност и култура и отваряте широко вратите към света за нашите сънародници.  Това заяви държавният глава Румен Радев, който днес на церемония в Гербовата зала на „Дондуков“ 2 връчи ордени на изтъкнати дейци на културата. „Тези високи държавни отличия са израз на  огромното признание на нашето общество за изключителните ви заслуги към изграждането на българската духовност“, заяви държавният глава.

Румен Радев отличи с ордени Св. Св. Кирил и Методий“ –  огърлие Проф. д-р Елена Кутева-Тъпкова, Мая Вапцарова и Татяна Сърбинска. Ордени „Св. Св. Кирил и Методий“ първа степен бяха връчени на Симеон Идакиев, Христо Димитров и Ваня Грашкина-Минчева.

„Вие приехте знанието, таланта, културата и духовното начало като основа за развитието на нацията“, обърна се към отличените държавният глава и добави, че отличените не само са възпитали в този дух многохилядната си публика, но и продължават със завидна енергия да утвърждават идеали в обществото ни.

Президентът подчерта, че с работата си наградените културни дейци творят и вдъхновяват към творчество и дават морална сила и надежда, че съзидателният ум и откривателският дух не могат да бъдат спрени от граници и от кризи. По думите на президента творците възраждат значението на изкуството като един красив, човеколюбив добродетелен човешки модел на себеизразяване  и на сближаване.

 

Ваня Грашкина-Минчева Ваня Грашкина – Минчева е възпитаник на ПГ „Васил Друмев“ в старата столица. Носител е на наградата „Рицар на книгата“ на Асоциация „Българска книга“ в категорията „Награда за политик/общественик с най-голям принос и подкрепа за развитието на бранша“. Наградата бе връчена на Ваня Грашкина като дългогодишен председател на ББИА. 

Великотърновката е сред основателите на Българската библиотечно-информационна асоциация и неин председател от 2002 до 2011 г. под нейното ръководство са реализирани редици значими проекти за устойчивото развитие на библиотечния сектор в страната.
НАЦИД, който Грашкина ръководи, осигурява достъп до разнообразни информационни ресурси, поддържа бази данни и създава информационни продукти и услуги в подкрепа на развитието и напредъка на образованието, обучението и науката. Центърът съдейства за улесняване на мобилността на гражданите на пазара на труда като предоставя информация и услуги по признаване на придобито висше образование в чуждестранни висши училища и изпълнява функциите на Национален център по академично признаване и мобилност. НАЦИД издава удостоверения по нерегулирани професии в България, които са регулирани в други страни; също така работи за признаване на правото за упражняване на професия на граждани и компетентни органи в други страни чрез Информационната система на вътрешния пазар на ЕС.



Проф. д-р Елена Кутева-Тъпкова е дългогодишен директор на Държавния фолклорен ансамбъл „Филип Кутев“. Нейният професионален път е посветен на изучаването, осъвременяването, популяризирането и утвърждаването на националната ни фолклорна музикална традиция.

Мая Вапцарова е утвърден творец в множество сфери. Тя е режисьор, поет, есеист и преводач. Автор е на множество документални и игрални филми, книги и статии. Участник и е лектор в международни конференции, посветени на българското културно наследство и българската поезия.

Татяна Сърбинска е известен изпълнител на българска народна музика и музикален педагог. В началото на 90-те се установява в САЩ, където популяризира българското музикално изкуство и култура. Преподава в престижни университети, изнася концерти, създава и ръководи три формации, които интерпретират българската музика.

Симеон Идакиев е български журналист и пътешественик, автор на множество публикации и книги и над 400 филма, вдъхновени от обиколките му в над 120 държави на всички континенти. Идакиев е продуцент и водещ на популярната географска рубрика „Атлас“ на Българската национална телевизия.

Христо Димитров е създател и продуцент на Национален фолклорен ансамбъл „Българе“. Той е изтъкнат хореограф, режисьор, общественик и автор на мащабни фолклорни концерти. Активно работи за съхраняването на историческата памет, на българския фолклор и традиции и предаването им на следващите поколения.


От името на наградените слово произнесе Елена Кутева-Тъпкова. Тя благодари за оказаната чест и за високата оценка на усилията и труда им. „Мисля, че нашите усилия допринасят и за съществуването на страната  ни, на България, защото в една държава, в която няма образование, култура, изкуство – тоест няма духовност, е обречена на гибел“, заяви Елена Кутева-Тъпкова. Тя изрази надежда, че заедно с останалите удостоени с държавни отличия, наистина са допринесли и сложили „по едно малко зрънце в духовността на България и духовността въобще“.