Избрани Новини
"Галъп": Българите подкрепят края на строгите мерки на 21 декември
14-12-2020, 16:06
Снимка:ВМА, архив
Автор:plevenutre.bg
Още по Темата:След 21 декември решават дали да приравнят резултатите от антигенни тестове към PCR тестовете
До 21 декември остават действащите противоепидемични мерки
Противоепидемичните мерки остават без промяна до 21 декември
Премиерът нареди поетапно отваряне на всичко в държавата от 21 декември
Преустановяват се всички посещения в РИМ – Плевен до 21 декември
Двама от всеки петима са готови да се ваксинират
Българите подкрепят края на строгите мерки на 21 декември, е изводът от телефонно проучване с 800 интервюта на "Галъп интернешънъл", проведено този месец. Като резултат от допитването няма съществени мнозинства в подкрепа на дистанционното обучение или на самата здравна система.
"Двама от всеки петима са готови да се ваксинират – делът не е малък на фона на обичайното ниво на ваксиниране у нас“, коментират от "Галъп Интернешънъл".
59,3% от участниците в допитването одобряват заявения от премиера Бойко Борисов край на ограничителните мерки на 21 декември. Близо четвърт - 21,8%, са против, а останалите не могат да преценят. Авторите обясняват това с факта, че при дифузно разпространение строгите мерки според хората не работят.
Около половината от анкетираните - 47,8%, приемат, че само маски, дистанция и хигиена биха били достатъчни. За 39,2% от хората твърдите мерки реално работят.
"Обществото не е наясно кой точно разказ за вируса е достоверен – дали строгият или либералният“, изтъкват в коментара си от "Галъп Интернешънъл".
В допълнение българите не са напълно убедени, че дистанционното обучение трябва да продължи, тъй като 42,1% от запитаните приемат, че то е неефективно и следва да се прекрати. 41,7% мислят обратното, а 16,2% се колебаят.
За ваксините 41,3% от попитаните смятат да се ваксинират, когато е възможно. 46,7% не възнамеряват, а останалите се колебаят, като съотношението е сходно с онова, което е регистрирано преди седмици.
Тези резултати вероятно са повлияни и от факта, че 36,7% от участниците имат доверие на лекарите у нас, а 35,2% - нямат. Останалите не могат да преценят. "Тази ерозия е закономерна с времето", обясняват авторите на допитването. Според тях това свидетелства за допълнителна имиджова щета, която търпят действията на управляващите здравната система у нас в опита им да овладеят пандемията. С това се обясняват и позициите на повечето анкетирани да се видят с близките си по празниците. Това декларират 74,4% от хората, а изолация ще пазят едва 18,2%. Има и известен дял колебаещи се.
Топ Новини