Прокуратурата наблюдава 20 досъдебни производства, свързани с изборни нарушения

В прокуратурите на територията на страната към 10 часа на 5 юли са образувани 171 преписки по постъпили сигнали от граждани, ДАНС и органите на МВР, съдържащи данни за нарушение на политическите права на гражданите.

Образувани са общо 20 досъдебни производства – за предлагане на имотна облага с цел склоняване да се упражни избирателното право в полза на определен кандидат, политическа партия или коалиция.

За изясняване на фактическата обстановка, съдържаща се в сигналите, както и с цел събирането на достатъчно данни за осъществен състав на престъпление от общ характер, наблюдаващите прокурори са възложили на органите на МВР извършването на проверки.

Върховна касационна прокуратура извърши анализ на постъпващите в Прокуратурата на Република България сигнали, свързани с нарушения на изборното законодателство. Анализът показва, че през изминалата седмица са налице случаи на забавяне от органите на МВР, при сезирането и докладването на компетентните прокуратури със сигнали по Глава трета, раздел III от Наказателния кодекс /Престъпления против политическите права на гражданите/. Получени са множество докладни записки от МВР, които са непълни и не съдържат достатъчно данни относно твърдените обстоятелства, което налага възлагането на допълнителни проверки от страна на наблюдаващите прокурори. Проблемите в координацията между Прокуратурата на Република България и органите по разследването биха били причина, която може да доведе до избягване на наказателна отговорност на част от лицата, заподозрени в извършването на престъпления против политическите права на гражданите.

Предвид естеството на тази категория престъпления, както и с оглед наложилата се при провеждане на предходни избори тенденция, следва да се отбележи, че в периода непосредствено преди изборния ден, се наблюдава увеличение на опитите за неправомерно влияние върху изборния процес и политическите права на гражданите. В тази връзка, Прокуратурата на Република България очаква подобряване на координацията и взаимодействието с органите на МВР, както по места, така и на национално ниво. Същевременно е налице отлична координация и взаимодействие с Държавна агенция „Национална сигурност“.

Следва да се отбележи, че съгласно действащата нормативна уредба /НПК, ЗМВР/, при констатиране на данни за извършено престъпление, органите на МВР са длъжни да уведомяват незабавно Прокуратурата на Република България, която по Конституция единствена може да ангажира наказателна отговорност спрямо извършили престъпления лица.

Подобряване на взаимодействието е в интерес на българското общество, с оглед даване на категоричен отговор на очакванията за гарантиране провеждането на честни и прозрачни избори на 11.07.2021 г. от всички институции, които са призвани за това съгласно действащото законодателство и Конституцията на страната.

Прокуратурата на Република България стриктно спазва и ще спазва занапред Конституцията и законите на страната в интерес на българските граждани, информират оттам.