Васил Велев: Вместо да се ускорява, икономическият растеж ще се забавя

Политика

03-02-2022, 10:54

Снимка:

архив

Автор:

Bulgariautre.bg

Всичко от Автора

В същото време се подклажда инфлацията, отдалечаваме се от еврозоната, коментира председателят на АИКБ

В следващите три години в икономиката ще се изсипят допълнително над 30 милиарда лева, но вместо да се ускорява, икономическият растеж според средносрочната прогноза на правителството ще намалява. Това обясни в интервю за БНР председателят на УС на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев.

"За 3 години се предвижда да увеличим дълга с 16 милиарда, да поддържаме дефицит над 3%. Тук добавяме и 12 милиарда по Плана за възстановяване и устойчивост – станаха 28. Добавяме Х милиарди от спряната корупция и кражби. Тоест, има едни над 30 милиарда допълнително пари, които се изсипват в икономиката и тя не ускорява растежа си, а го забавя. Така е според прогнозата”, посочи той.

"Икономическият растеж за 2024 г. е едва 3,4%, 3,7% за предходната 2023 г. и 4,8% за настоящата. Виждате как растежът, в резултат на това голямо изсипване на пари, даже се забавя, вместо да се ускорява. Но в същото време се подклажда инфлацията, отдалечаваме се от еврозоната. А инфлацията води до обедняване на хората. Като средносрочна прогноза ние не подкрепихме бюджета. Подкрепихме го за тази година с много уговорки и препоръки”, добавя Велев.

Относно отказа на управляващата коалиция да се компенсират редица социални институции за високите цени на тока Велев коментира: "Ние бием камбаната от август. През цялото време обясняваме, че не става дума само за бизнеса, а става дума и за общините с уличното им осветление, и за манастирите, и за болниците, и за читалищата, музеите, театрите, училищата и т.н. От август месец”, заяви председателят на УС на АИКБ.

Заради закъснелите компенсации не в размер, който би могъл да бъде, се получава напрежение, категоричен е Велев. "Бизнесът, където може, когато няма компенсации и не са в пълен размер и закъсняват, вдига цените, но общината или болницата не може да вдигне цените. При тях ситуацията е по-тежка", каза той.

С цените на природния газ ситуацията е по-сложна, отколкото с тези на електроенергията, смята Велев. При тока той вижда решение в „помесечно компенсиране на свръхвисоките цени за сметка на свръхвисоките печалби в енергетиката”.

"Пари за компенсации в самата енергетика има. След пълни компенсации само за първото тримесечие ще има половин милиард допълнителна печалба, над тази, която е била в минали години”, смята председателят на УС на АИКБ.

При газа цената е международна, а договорите – дългосрочни и не се променят бързо и лесно, допълни Велев. Той уточни, че бизнесът няма да бъде компенсиран за природния газ. Относно разразилата се война около „Булгаргаз“ той заяви: „Когато се сменя мениджмънт на една компания в частния сектор, ние обявяваме конкурс, събираме кандидати. Ние не познаваме всички най-добри мениджъри на света, за да ги назначим без широко оповестяване на този конкурс. Нищо такова не виждаме при смяната на бордове”, допълни той.

"Времето за назначаване на работодатели и за изваждането им от пазара отмина отдавна“, посочи още Велев във връзка с искрите в комуникацията с финансовия министър Асен Василев.  

Според него зеленият сертификат трябва да действа още известно време на обществени места, които „не са от първа необходимост”, защото „пази хората, насърчава ваксинирането”.