Избрани Новини
Туристи се оплакват от масово репатриране на автомобили
54 лв. е сумата, която трябва да плати собственикът на автомобил, репатриран от "паяк" в курортния комплекс "Златни пясъци" край Варна.
Фирмата, която извършва репатриране на неправилно паркирали автомобили на територията на целия комплекс, има сключен договор с ръководството на курорта за тази дейност. Репатрирането се извършва с техническо средство тип „паяк”.
Управителят на фирмата Цветанка Василева заяви, че на входовете и изходите на комплекса има поставени информационни табели, които указват на гражданите, че на територията на комплекса се движи техническо средство тип „паяк.
Посетители на курортния комплекс коментират, че автомобилите им се отстраняват от места, на които няма знак, че паркирането е забранено. Много от гостите не се ориентират и не разбират, че спирайки на съответното място, колата им ще бъде репатрирана и те ще трябва да я търсят на наказателния паркинг.
54 лв. е сумата, която трябва да плати собственикът на автомобил, репатриран от "паяк" в курортния комплекс. По още два лева се плаща за всеки час престой на колата за отговорно пазене на наказателния паркинг , който се намира в края на комплекса.
Обяснението на служебните лице обикновено е, че автомобилът е паркиран върху тревна площ или тротоар, предназначен само за пешеходци. Проблемът не е нов, паркоместата в курорта са ограничени, а голяма част от свободните места са платени. През последните години румънските туристи, които почиват в курорта и обикновено пътуват с личните си автомобили, също се увеличиха чувствително.
Цветанка Василева обясни, че няма как всички неправилно паркирали автомобили да се вдигнат едновременно. Обикновено се започва от първата или последната кола. През това време е възможно техническото средство да срещне друг неправилно паркирал автомобил или да бъде извикано по сигнал.
„Няма как вдигането на автомобили да става избирателно. Техническото средство е подсилено, за да вдига и по-тежки автомобили. На част от забранителните знаци също има указващи табели, че автомобилите се репатрират с паяк. Всеки водач носи отговорност за това, че е паркирал неправилно”, коментира Василева.
Според нея – на територията на курорта има достатъчно паркоместа – за свободно ползване и платени, хотелите без паркинги са с маркировка по пътното платно и също ползват определени паркоместа.
От община Варна има издадена заповед, че спирането по тротоари и в площи, отредени за озеленяване, е забранено. Глобата от общината за спиране в тревна площ е от 500 лева нагоре. Тротоарите и площите за озеленяване в курорта Златни пясъци се поддържат от ръководството на комплекса.
Дейността на техническото средство тип „паяк” на територията на Златни пясъци е абсолютно законна, съобщиха от варненската полиция. Присъствието на униформен служител не е задължително - това е частна дейност, собственикът на фирмата преценява дали има нужда от полицейско съдействие или не. В случая собственикът е преценил, че няма нужда от полицейско съдействие, за да върши задълженията си, допълниха от полицията във Варна.
Топ Новини