Избрани Новини
Дойде времето за закон за футболното хулиганство!
Красен Кралев и група депутати внесоха отново закон в парламента.
Настана време за закон за спортното хулиганство! Темата е повече от актуална след последните събития в родния футбол. През изминалия уикенд фенове на Локомотив (Пловдив) нахлуха на терена и биха делегата на БФС Кирил Лозанов, отваряйки отново кутията на Пандора.
През последните 12 месеца това е пореден случай на подобни недопустими действия. Неотдавна привърженици на ЦСКА спряха баража за Европа с ЦСКА 1948, а месец по-рано тези на Левски окупираха една от вратите на терена на "Георги Аспарухов" в знак на несъгласие с управлението на клуба. И докато въпросният случай със "сините" е пример за мирен протест без последствия, то другите два са поредната индикация, че е време за реакция от държавата.
Действията са повече от задължителни, както и приемането на закони. А този път може и да е различно. По-рано тази седмица бившият министър на спорта и настоящ депутат на ГЕРБ/СДС Красен Кралев заедно с група депутати в лицето на Мануил Манев, Младен Маринов и Александър Ненков внесоха отново законопроект срещу футболното хулиганство, каквато инициатива има от 2019 година насам. Това се случи по-малко от година, след като предприеха същата стъпка, но така и не стигна до пленарната зала. Заради липсата на стабилност в държавата, това оставаше в сянката на големите проблеми.
Идеята сега е да бъде създаден изцяло нов държавен орган, който да бъде използван като директен лост за противодействие с хулиганите. За целта трябва да бъде сформирана "Национална координационна комисия по безопасност и сигурност при провеждане на спортни мероприятия" с председател министърът на вътрешните работи. Предлага се още зам.-председател - министърът на младежта и спорта. Като членове трябва да се включат още шест души: по един зам.-министър от МВР, ММС, МП и МРРБ, един зам.-председател на ДАНС и един представител на Националното сдружение на общините - или председателят на неговия УС, или упълномощено от него длъжностно лице.
Трябва да бъде създаден и отдавна планираният "Единен автоматизиран регистър", в който да се събират данните на всички лица - физически и юридически, санкционирани за нарушения по този закон. Регистърът да бъде поддържан от МВР и информацията в него да се използва "за предотвратяване, преустановяване, разкриване и разследване на престъпления", а данните "може да бъдат предоставяни на организаторите на спортни мероприятия при поискване". И сега съществуват подобни наказания, но не е тайна, че се намират вратички, с които да бъдат заобикаляни.
Предвидените санкции включват принудително задържане, общественополезен труд и парични глоби. Нарушители по този закон ще може да бъдат арестувани за срок от едно до 25 денонощия. Безвъзмездният труд в социална полза ще бъде между 60 и 220 часа. А финансовите санкции варират от 1000 до 4000 лв. за физически лица и от 2000 до 10 000 лв. за юридически лица.
Текстът на евентуалния нов закон беше внесен за първи път на 11 април 2024 г. - няколко дни след като четирима полицаи пострадаха по време на дерби №1 у нас Левски - ЦСКА, когато феновете на двата отбора се обстрелваха със сигнални ракети по трибуните на Националния стадион "Васил Левски".
В същото време срещата по темата вече проведоха министъра на спорта Иван Пешев и този на вътрешните работи Даниел Митов. Предстоят и нови разговори от това естество.
Едно е сигурно - примерите с вандалски прояви, защитаващи човешки живот, станаха твърде много, за да се пренебрегне и този път един наистина наболял проблем в родния спорт. Проблем, който пряко влияе върху посещаемостта, имиджа на родния футбол и спорт като цяло, а също и на качеството на играта.
Топ Новини