Проповядва ли се у нас радикален ислям?

Архив Пловдив

30-09-2012, 10:22

Снимка:

dw.de

Автор:

ПловдивУтре

Всичко от Автора

Главно мюфтийство засичало нерегламентирана религиозна дейност в последните години

Главното мюфтийство е подало няколко жалби за нерегламентирана религиозна дейност пред последните 7-8 години, съобщи пред bTV заместник-главният мюфтия Ведат Ахмед. Последната жалба е отпреди 4 месеца.

По думите на Ахмед обаче, имамите, обвинени в проповядване на религиозна омраза, не са направили нищо нередно. По думите му, не всички от застаналите пред съда в Пазарджик по делото за радикалния ислям, са служители на Главното мюфтийство.

Според Ахмед, ислямските проповедници не са правили нищо извън възложените им правомощия от мюфтийството или законите на страната.

Той обясни, че не всички от застаналите пред съда в Пазарджик, са служители на Главното мюфтийство. Но дейността им била под контрол.

Ролята на Главното мюфтийство е да проповядва ислямската религия сред мюсюлманите, така както е посочено в Корана и в традицията на пророка, каза заместник-главният мюфтия Ведат Ахмед. Най-главното, по думите му, е да изпълнява превантивна роля, като запознава хората в правилно тълкуване на ислямската религия.

Дим или огън?

Процесът в Пазарджик не е процес срещу религията, каза лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов, пише bTV. Той посочи, че България е светска държава със свои закони и Конституция и когато някой проповядва, че жената няма права, каквото проповядват тези имами, то това е нарушение на Конституцията.

През 1992-1992 година тогавашната национална служба за сигурност е екстрадирала от България първите проповедници, предимно чужденци – саудитци, йорданци, сирийци, турци, които били дошли да пропагандират радикален ислям, каза Каракачанов.

Заради това, по думите му, в последните 20 години от България се пращали деца в тези страни, предимно в частни ислямски университети, които след десетина години се връщат у нас и проповядват тази форма на ислям.

Попитан за ролята на Главното мюфтийство, Каракачанов каза, че в последните 20 години мюфтийството, както и Българската православна църква, е раздирано от скандали и борба за власт. И до голяма степен и единият, и другият лагер, според ситуацията, в лицето на тези новодошли имами, са търсили сътрудници, твърди лидерът на ВМРО.

Имамите се настанявали в районите с българо-мохамедани и в ромските гета - там където няма работа и социалният статус на хората е нисък, много лесно може на хората да се пълнят главите с подобни неща, каза Каракачанов.