Избрани Новини
Топ коледни филми, които да гледате този празничен сезон
Това е сезонът на разгорещените и безпогрешни дебати за това кой е най-добрият коледен филм. Няма нужда от напомняне за очевидните празнични филми, които се повтарят по кабелните телевизии, независимо дали става дума за „Животът е прекрасен“, „Сам вкъщи“ или „Наистина любов“, или дори за онези класики като „Широко затворени очи“ и „Кръстникът“. В случай, че тази година може би искате да излезете извън рамките на очевидното ето един списък със задължителни коледни филми, които не бива да пропускате!
„Гранд хотел Будапеща" (2014)
Истината е, че освен малко сняг няма нищо, което да превърне удоволствието на Уес Андерсън от 2014 г. в коледен филм. Едва ли има друг филм, който да наподобява по-добре преживяването да отвориш подарък от „Хотел Гранд Будапеща“.
„Метрополитън“ (1990)
Кой от нас не си е мечтал да прави сезона на дебютантите в Ню Йорк? Може би не отговаряйте на този въпрос, но „Метрополитън“ на Уит Стилман, разказващ за няколко привилегировани младежи от Горен Ийст Сайд, е идеалният филм, който да включите, когато ви се прииска нещо, което прилича на елегантна вечер в града, но не изисква да извадите бялата вратовръзка и балните рокли.
„Коледната песен на мъпетите“ (1992)
Едно е да гледаш Мъпетитите с други хора. Но Майкъл Кейн прави достойно за „Оскар“ изпълнение на ролята на Ебенезер Скрудж, докато споделя екрана с герои като Бийкър и д-р Бънс Ханид.
„Шербурските чадъри“ (1964)
В този цветен мюзикъл на Жак Деми действието не се развива единствено по Коледа, но финалната сцена на снежна бензиностанция може да се каже, че е достатъчна. Цялото изживяване, заедно с причудливите поклони на френската актриса Катрин Деньов придружена от грандиозната, меланхолична музика на Мишел Льогран , е идеална за празниците.
„Целувки с неочакван край " (2005)
Робърт Дауни Джуниър като главен герой в криминална комедия на режисьора Шейн Блек със сигурност си заслужава да бъде гледана отново и отново, независимо дали технически може да се квалифицира като коледен филм или не. В „Целувки с неочакван край“, разказващ за крадец, превърнал се в актьор в Лос Анджелис, Коледа е по-скоро декоративен орнамент, поставен иронично на фона на една нездравословна поквара.
„Ваканцията“ (2006)
Романтичната комедия на Нанси Майерс никога не се опитва да бъде нещо друго освен възхитителен филм, който е може би е прекалено искрен, лъскав и безсрамна ода за класическите филми.
„Трите дни на Кондора" (1975)
Както в „Целувки с неочакван край“, коледният фон не е случаен. Ако празниците са най-доброто време за сплотяване, „Трите дни на Кондора“ поставя въпроса какво означава това в света след Уотъргейт.
„Клаус" (2019)
Има един постоянен поток от посредствени или по-лоши празнични филми, поради което е лесно да пропуснем, когато се появи някое бижу. Анимационният филм на Netflix от 2019 г. на Серджо Паблос е основно история за произхода на Дядо Коледа чрез отчаян пощальон, настанен в отдалечено северно село. Още едно доказателство, заедно с „Чудото на 34-та улица“, че най-добрите коледни филми зависят от пощенските услуги.
„Овцата Шон: Полетът преди Коледа“ (2021)
С продължителност от само 30 минути това е идеалният филм за най-малките в къщата. Той е сладък, забавен и приключенски.
„Карол“ (2015)
Дори ако Руни Мара не беше хванала окото на Кейт Бланшет, докато носеше шапка на Дядо Коледа зад щанда на магазин в Манхатън, Коледата през очите на режисьора Тод Хайнс пак щеше да е един от най-красивите и болезнено нежни коледни филми. Романтика, разбити сърца, раздори и мартини - „Карол“ наистина е нещо специално.
„Коледа в Кънектикът“ (1945)
В тази класика от 1945 г. с Барбара Стануик играе популярна авторка на рубрика за домакински грижи, чиято фалшива персона на семейна жена с ферма в Кънектикът е поставена под въпрос, когато шефът ѝ (Сидни Грийнстрийт) идва за коледната вечеря. Неговата централна идея - че перфектната Коледа е лъжа и не е толкова забавна - се оказва забележително трайна във времето.
„Магазинът зад ъгъла“ (1940)
Можете да дадете силна заявка за този друг коледен филм с Джеймс Стюарт. В битката за титлата „коледен филм“ няма по-голямо удоволствие от вечната любовна история на Ернст Лубич. Един от най-очарователните филми, правени някога, отчасти защото не се плаши от това да съдържа в себе си по-мрачни моменти.
„Чудо на 34-та улица“ (1947)
„Чудо на 34-та улица“ на Джордж Сийтън е платоническият идеал за коледен филм. Той е поразително съвременен за нещо, което е излязло преди 77 години, със самотната работеща майка на Морийн О'Хара, преждевременно циничното нюйоркско дете на Натали Ууд и съдебната и капиталистическа култура. Заедно с това все пак всичко е изпълнено с надежда и празничен дух. | БГНЕС
Топ Новини