Избрани Новини
ЕК иска тежки наказания за България за ограничаване на конкуренцията
По 8448 евро на ден глоба за всяко нарушение иска Брюксел. Управляващите се чудят защо ще ги санкционират
24 януари се оказа черен ден за България - Европейската комисия обяви, че праща страната ни на съд по 3 наказателни процедури наведнъж. Нарушенията са в две области - енергетика и комуникации. В трета сфера пък - околна среда, София получи последно предупреждение.
Най-общо казано, обвиненията на ЕК срещу държавата са за това, че българите са принудени да дишат отровен въздух и гинат рано от болести, лишени са от правото да избират доставчик на ток и на природен газ, газопреносната мрежа е монополизирана от държавата, а конкурсите за цифровизация на ефира чрез изграждането на т.нар. мултиплекси са опорочени и не създават достатъчна конкуренция.
Дотук се стигна след серия предупредителни писма от Брюксел и обяснения от София. Размяната на кореспонденция продължи с години, но очевидно българското правителство не е успяло да убеди Европейската комисия, че взима адекватни мерки. В резултат страната ни е заплашена от колосални глоби - по 8448 евро за всеки ден нарушение в енергийната област. Управляващите вчера реагираха на четворния шамар от Брюксел по познатия начин - с оправдания за лошото наследство от тройната коалиция и прехвърляне на отговорности между ведомства.
Пред "Сега" Марлене Холцнер, говорителка на комисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер, обясни, че България е дадена на съда в Люксембург, защото не е създала важна законова гаранция за защита на потребителите на ток и природен газ. Според европравилата всеки гражданин на ЕС би трябвало да може в срок до 3 седмици и съвсем безплатно да смени своя доставчик на ток и газ, ако не е доволен от предлаганите услуги. "Пазарът трябва да е отворен както за местни, така и за чуждестранни доставчици. Това в България формално е изпълнено, но въпросът е да се изпълнява и на практика. Ако националната компания се договаря с "Газпром" да бъде единствен доставчик и не се допускат други желаещи фирми да използват газопроводите, като си плащат таксите, се ощетяват потребителите. Потребителите трябва да имат реална възможност за избор, а първата предпоставка е да се гарантира чрез закон равнопоставеност на пазара", обясни Марлене Холцнер.
Страните от ЕС имаха срок до март 2011 г. да разделят управлението на преносните мрежи от разпределителните. У нас все още се правят анализи как точно да се разделят НЕК - Националната електрическа компания, и нейното дъщерно дружество ЕСО - Електроенергийният системен оператор. В България все още е почти мираж потребителите да избират от кой доставчик да купуват ток.
Ресорният министър Делян Добрев вчера обвини в несвършена работа енергийния регулатор. Той подчерта, че ДКЕВР, която е независим орган, е трябвало да изготви наредби, отговарящи на евронормативите. Добрев се оплака, че "в последните три месеца са правени безброй срещи с ДКЕВР, но наредбите още не са готови". Той обясни, че до самото започване на съдебната процедура има още 1-2 месеца и че се надява ДКЕВР да е готова дотогава, защото, ако не е, ще трябва да отговаря пред цялото общество. Шефът на комисията Ангел Семерджиев не бе открит за коментар.
България отива на съд и заради непрозрачните конкурси за избор на предприятията, които ще разпространяват цифрови телевизии - мултиплексите. Според ЕК порочните процедури са ограничили броя на участниците. Вчера ресорният министър Ивайло Московски се показа изненадан от решението на Брюксел. "Дефектът най-вероятно е бил в закона за електронните съобщения, приет през март 2009 г., а конкурсите за избор на операторите са провеждани при тройната коалиция", обясни Московски. Той твърди, че България вече била предприела мерки за повече конкуренция и ще обжалва решението на ЕК.
Председателят на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) дори смята, че има някакво недоразумение. "Всички препоръки за преодоляване на нелоялната конкуренция и наличие на монопол са преодолени. Спечелилите оператори в конкурсите за първите три мултиплекса са законни. Българското правителство предложи да бъде организиран още един конкурс, този процес тече и ще бъдат допуснати всички оператори", обясни Божков.
Според ЕК обаче първите два конкурса отпреди 3 години, при които бяха лицензирани 5 мултиплекса за частни телевизии и един за програмите на държавните медии БНТ и БНР, са били ограничаващи и са били елиминирани оператори на тв канали и на мрежи за радиоразпръскване, включително и действащи извън България. Едва наскоро стана ясно, че КРС ще обяви конкурс за седми мултиплекс. Първият конкурс бе спечелен от словашката "Тауърком". Тя после бе купена от "НУРТС България", в която участие има собственикът на Корпоративна търговска банка (КТБ) Цветан Василев. Останалите мултиплекси взе латвийската "Хану про", също свързвана с Василев. Компанията фактически държи една трета от българския тв ефир при цифровизация, тъй като по-късно взе лиценз и за изграждането на мрежата на държавните медии.
ЕК смята и че с насрочването на нов конкурс за още един мултиплекс положението няма да се подобри, тъй като той ще приключи, след като телевизиите вече ще са избрали мултиплекс. И операторите, които ще навлязат на пазара по-късно, няма да имат никаква икономическа изгода от това.
Облаците над България се сгъстяват и в областта околна среда. България вчера получи последно предупреждение и има 2-месечен срок да вземе спешни мерки за намаляване на праха, азотния оксид и серния двуокис във въздуха, ако иска да избегне още една съдебна процедура. Коварният ситен прах, за който у нас са особено виновни градският транспорт и тецовете, мори българите, като причинява тежки дихателни проблеми и рак на белите дробове. Подобни предупреждения вчера получиха Латвия и Словения.
...................................
УТЕХА
Глоби все още няма да се начисляват, обясниха от Брюксел. Санкциите се налагат, ако съдът в Люксембург потвърди обвиненията на ЕК. По повод на нарушенията в енергетиката говорителката Холцнер обясни, че съдът в Люксембург "ще разгледа случая за една година, а може и за повече". Така България все пак ще има време да приведе законите и практиката си в съответствие с европейските правила. "Ако решението на съда бъде изпреварено от българските законодатели, санкции няма да има. Практиката показва, че в 90% от случаите става точно така и държавата избягва глобите", добави Холцнер пред "Сега". Това означава, че положението не е чак толкова безнадеждно, и ако не това, то поне следващото правителство има шанс да поправи злините - и в енергетиката, и в другите сфери.
Топ Новини