Избрани Новини
Бургаският омбудсман: Не унижавайте гражданските протести
22-02-2013, 11:39
Снимка:Burgasutre, архив
Автор:Burgasutre
Още по Темата:Общественият посредник Таню Атанасов излезе с позиция за случващото се в последните дни
Бургаският омбудсман Таню Атанасов осъжда остро натискът, който според него се оказва върху протестиращите граждани и техните формални или неформални лидери. В позиция изпратена до медиите той обявява своята гледна точка на случващото се през последните дни у нас.
Публикуваме становището без редакторска намеса, във вида, в който го получихме:
В последните дни съм притеснен от един общ стремеж, под формата за грижа към бърза реализация на исканията, издигнати на гражданските протести да се унижат съзнателно или несъзнателно участниците, техните формални или неформални лидери. Считам, че който се прави на изненадан от процесите, които овладяха значителна част от страната или няма познания да разбира и управлява обществените процеси или му липсват сетивата да ги открива.
Всички елементи от процесите, формиращи общественото недоволство, убедително показваха такъв реален развой на натрупаната негативна енергия.
Тревогата ми е от факта, че сега се упражнява натиск към участниците в тези протести много бързо да консолидират някакви общи послания, да легитимират своите представители и едва ли не да предложат тези уникални решения и рецепти за решаване на съществуващите проблеми, които изразиха хората на улицата.
Това са нереални задачи, с които участниците и техните неформални лидери не могат да се справят за толкова малко време.
И изведнъж по медиите се показват абсолютно нормално неубедителни отговори, различия, разногласия, противоречия, обвинения в нелегитимност, съмнения за активни мероприятия, конкретни факти за това и т. н.
За мен това е обществено неприемлив натиск срещу протестиращите.
Тяхната невъзможност да предложат бързо и предварително подготвени и координирани искания е най-сигурната гаранция за стихийния характер на протестите.
А това, според мен, е най-негативната оценка на политическата класа в момента.
Именно тя е истинския виновник за днешното състояние на гняв и безизходица в нашето общество.
В общественото съзнание, почти всичко от т. н. преход е компрометирано.
Обществото няма доверие в досегашните политически субекти.
Случаен ли е факта, че никой не иска от протестиращите да се идентифицира с нито една политическа партия?!
Само този факт показва дълбоката пропаст на недоверие между граждани и техните политически представители.
На митингите фактически участваха както безпартийни, така и представители от целия политически спектър. И те бяха единни и солидарни в своите икономически искания. Не се деляха, не се питат ти кой си, чувстват своята сила и тя идва от справедливостта на техните искания.
Всеки стихиен протест възниква на база конкретни икономически или социални искания, които обективно прерастват в политически.
Протестиращите заявиха категорично, че механизмите на функциониране на представителната демокрация , в този и вид, не защитават техните права.
Гражданските права, както и моралът имат универсален характер и те не могат да се политизират. Исканията могат да носят икономическо, социално и всякакво друго съдържание, но протестът като форма и съдържание е демократично средство за изразяване на воля и чувства.
Не е необходимо политическите партии да гледат високомерно и снизходително на невъзможността на гражданите да формулират своите искания и да излъчват своите легитимни представители за толкова кратко време.
Силата и отговорността на държавните институции и политическите партии е да разчетат много бързо посланията на гражданския протест и да ги приведат в конкретни управленчески и законодателни решения и предложения. Да ги публикуват и да организират публичния диалог с гражданите.
Само тези политически субекти и държавни институции, които бързо извършат това с активно участие на протестиращите граждани могат да разчитат все още на тяхното доверие.
А възникването на нови граждански сдружения и политически формации е обичаен демократичен процес и той зависи единствено и само от осъзната гражданска потребност, а не от субективното желание на когото и да е.
Гражданите отново изпревариха политиците и определиха новия дневен ред в страната.
На ход са отговорните политици.