Избрани Новини
Лекарите обратно в училищата!
14-05-2013, 13:30
Автор:Sofiautre
Още по Темата:Линейката закъсня с 30 минути, чух следователи да казват: Ще оправим случая!
10 минути не са стигнали на Теди да живее
Директорът на 81 СОУ призова да се прегледа изцяло системата на училищното здравеопазване
Трябва да се прегледа изцяло системата на училищното здравеопазване и да се върнат лекарите в училище. Такова мнение изрази пред Радио София Емил Христов - директор на 81 СОУ "Виктор Юго" в София, където миналата седмица почина 11-годишният Теди.
На момчето му прилоша в час по физическо на 7 май, линейката фатално закъсня, а първата помощ му бе оказана от учителя.
След трагичния инцидент, от много страни се чуха апели са връщане на медицинските работници в училищата. Бащата на Теодор и наш колега - Златко Желев, също заяви, че ще се бори за връщането на училищните лекари.
"Считам че присъствието на лекар не може да се замени с придобиване на умения от страна на учители", обясни Христов, пише News.bg.
"Имаме много деца с епилепсии, алергии, хронични заболявания, травми и деца със специални образователни потребности, вследствие на някакви заболявания. Всичко това според мен изисква присъствието на специалист, който да може да реагира адекватно в дадени ситуации", добави Емил Христов.
"Училищното здравеопазване преди старта на здравната реформа бе много добре развито. Извършваше се една много голяма профилактична дейност - ранно откриване на заболявания, извършване на профилактични прегледи, следене на развитието на децата в подрастващата възраст. За съжаление тази дейност беше прехвърлена към общопрактикуващите лекари и ако преди това беше ангажимент на държавата и министерството на здравеопазването, то сега инициативата се остави в ръцете на родителите и на общопрактикуващите лекари. Хубаво би било да се намери една форма да се намери едно поприще за фелдшерите в България, които останаха малко", каза каза д -р Димитър Ленков - главен секретар на Българския лекарски съюз.
Учителите трябва да са преминали специален курс за оказване на първа помощ преди да бъдат назначени на работа, смята д-р Надежда Тодоровска от БЧК. Тя допълни, че според европейските стандарти на всеки пет години знанията за оказване на първа и спешна помощ трябва да се опресняват.
През изминалата година само 193 учители са преминали такива специални курсове и то само учители в частни детски градини, каза д-р Тодоровска.
"Оказва се, че училищата не са осъзнали тази необходимост да организират такива курсове за своите преподаватели. БЧК прави всичко възможно да повиши нивото на преподавателите в тази посока. Курсовете се извършват от специални лекари със специални манекени и специални учебни помагала. Това обаче може да се случи само ако има съответната инициатива от ръководството на учебните заведения или детски градини", добави тя.
Топ Новини