Избрани Новини
С автентична седянка и работилница за вълна странджански села привличат туристи
24-05-2013, 11:26
Автор:Burgasutre
Още по Темата:С 15- годишният опит за развитие на селски туризъм в архитектурния резерват се запознаха група ученици от Бургас, Царево и Айтос
Странджанското с. Бръшлян привлича 14 000 чуждестранни туристи всяко лято с уникалната си архитектура, съхранена природа и автентични обичаи. С 15- годишният опит за развитие на селски туризъм в архитектурния резерват се запознаха група ученици от Бургас, Царево и Айтос. Посещението им в с. Бръшлян беше организирано от Дирекцията на Природен парк Странджа и Сдружение „Фар”, и е свързано с една от основните цели на международния проект Be Natur и - да се повиши осведомеността за възможностите за развитие на устойчив туризъм в зоните от Натура 2000 мрежата и Парк Странджа. Учебното пътуване включваше посещение на места, свързани с развитието на устойчив туризъм в Странджа и срещи с местни хора, които споделиха своя опит в привличането на все повече гости на планината.
Младите природолюбители присъстваха на автентична странджанска седянка, с която жените от фолклорната група от селото посрещнат чуждите туристи. Наричания и пролетни обичаи бяха показани в селскостопански музей на традиционното земеделие.
Посещението им включваше още разглеждане на реставрираното килийно училище- архитектурен и културен паметник, което се помещава в пристройката към църквата “Св. Димитър”. Училището е основано през 1871 година, след като България получава църковна независимост.
В местността до Параклис “Св. Пантелеймон” край Бръшлян учениците се включиха в игри сред природата и поеха енергията на вековните дървета.
На втория ден от обучителното пътуване учениците посетиха работилница за вълна при Сдружение „Златното руно” – с. Звездец. Жените от Малкотърновското село ръчно предат, а после багрят с естествени бои продукцията си в работилница. По примера на жените от с. Бръшлян, те се опитват да привличат туристи .
Международният проект BE-NATUR – „По-добро управление и прилагане на мерките за защита в зоните от мрежата Натура 2000”, се финансира по Оперативна Програма „Югоизточна Европа”.
В проекта участват общо 14 партньора от 7 държави: Унгария, Австрия, Италия, Румъния, , Гърция, Сърбия и България. Продължителността на проекта е 36 месеца, като изпълнението му ще приключи на 31 януари 2014 г. Одобреното финансиране за дейностите в България, управлявани от ДПП Странджа възлиза на 174,000 €.
Топ Новини