Източната част на Бургаската болница става хеликоптерна площадка

Теренът е в непосредствена близост до новото Инфекциозно отделение и е запустял, но скоро мястото ще бъде облагородено, а достъпът до Спешно отделение асфалтиран

Хеликоптерната площадка на МБАЛ-Бургас ще се намира в източната част на болницата, до спортния комплекс и ще дава възможност за комуникация с Шокова зала и всички спешни звена на лечебното заведение.

Теренът е в непосредствена близост до новото Инфекциозно отделение и е запустял, но скоро мястото ще бъде облагородено, а достъпът до Спешно отделение асфалтиран от община Бургас. Предстои одобряването му от Министерството на транспорта.

Днес представители на авиокомпания "Хели Ер-САУ", която ще достави санитарния хеликоптер, се срещнаха с кмета на Бургас Димитър Николов, зам.-кмета по здравеопазване д-р Лорис Мануелян, изпълнителния директор на Бургаската болница д-р Георги Матев, доц. д-р инж. Петко Танев от борда на директорите на болницата.

Те разгледаха кадастралната карта на региона и уточниха основните параметри на хеликоптерната площадка със съпътстващите я пространства за хангар и цистерна за гориво.

Проектът е резултат от крайната необходимост за спешен медицински транспорт на МБАЛ – Бургас и желанието на "Хели Ер-САУ" да изгражда санитарна авиационна мрежа в страната. Първоначално той се изпълнява от авиокомпанията, а след изграждането на хеликоптерната площадка във финансирането ще участват община Бургас и вероятно Министерството на здравеопазването, както и всички структури, които участват в националната сигурност и имат отношение към използването на спешен въздушен транспорт. 

Хеликоптерът ще съкрати съществено времето за транспортиране на пострадали от труднодостъпни райони до болницата или от нея до други точки в страната. Радиусът, който машината може да покрие за 30 минути, е 120 км. Транспортирането на болните от площадката до хирургическия корпус на болницата ще става за не повече от две минути.

Обсъжда се възможността хеликоптерът да се използва през активния летен сезон, когато област Бургас съсредоточава голям брой летовници и инцидентите зачестяват, а след време да е целогодишно в морския град. Голяма помощ за осъществяване на проекта оказва именно община Бургас, която предоставя терена и подпомага изграждането на площадката.

"За подпомагане на авиоотряда имаме идея да основем фондация, в която да участват МБАЛ – Бургас, други лечебни заведения в страната, община Бургас, БЧК, Министерството на вътрешните работи и евентуално "Лукойл Нефтохим". Важността на хеликоптера за областта не е само в здравен план. Той  може да се използва както за транспортиране на пациенти, така и  да работи с телефон 112 и да помага на Пътна полиция при контрола на трафика. Също да търси хора, изчезнали в морето", каза д-р Георги Матев.

Хеликоптерът Агуста А109К2 е чисто нов и е оборудван с медицинска апаратура за спешна медицинска помощ от най-висок клас. За още по-голяма ефективност той ще може да превозва по двама пациенти на един курс, защото в него ще бъдат монтирани две носилки.