Избрани Новини
При нови избори днес 6 партии влизат в парламента
15-07-2013, 12:47
Снимка:БГНЕС
Автор:Bulgariautre
Още по Темата:При избори на 10 юли: ГЕРБ - 22-23 %;БСП - 19-20; ДПС - 6-7
Протестите все още не раждат достатъчно значими политически алтернативи, различни от статуквото. Това сочи изследване на НЦИОМ, което е първо след парламентарните избори.
Проучването е проведено в периода 3-10 юли 2013 г. по метода на полустандартизираното face-to-face интервю по домовете им са интервюирани 1000 пълнолетни български граждани.
То сочи, че ГЕРБ регистрира електорални симпатии в интервал от 22% до 23%, а БСП печели симпатии в интервал от 19% до 20%.
Социолозите установяват известно свиване на електоралната тежест на ГЕРБ, в рамките на 1-2%, докато БСП леко разширява електоралната си подкрепа, в рамките на около 2-3%.
Ако изборите за Народно събрание бяха на 10 юли 2013 г., в следващ парламент със сигурност би присъствало и ДПС с електорална подкрепа между 6% и 7%.
Няколко формации имат реални шансове да прекрачат прага на нов парламент - Атака, Движение "България на гражданите" и НФСБ, всяка от които получава около 3% от електоралните симпатии на имащите право на глас.
Що се отнася до новоучредени формации, както и до заявения десен Реформаторски блок, все още е рано да се мери електорална подкрепа за тях, доколкото тези проекти засега остават в сферата на намеренията, дори според някои от учредителите им.
Три четвърти от хората, които са гласували за ГЕРБ на 12 май, твърдят, че биха повторили вота си и днес. Сред гласувалите за Коалиция за България, този дял е 85%, а сред избирателите на ДПС - 82%.
Към 10 юли 58% от пълнолетните българи подкрепят протестите срещу кабинета Орешарски, а 42% не ги подкрепят.
По-висока подкрепа за протестите срещу кабинета НЦИОМ регистрира сред хората на възраст до 49 години, сред висшистите и сред хората с жизнен стандарт около и над средния.
67 % от столичаните подкрепят протестите срещу кабинета. Подкрепа за протестите декларират и 57% от жителите на градовете-областни центрове, както и 65% от жителите на малките градове. 52 % от жителите на селата не подкрепят протестите.
Сред онези, които не подкрепят протестите, се срещат най-често възрастни хора над 60 години, респонденти с основно и със средно образование, жители на селата и представители на етническите малцинства.
37% искат правителството да подаде оставка веднага. На тази позиция по-често застават хора на възраст до 39 години, хора с по-висок от средния жизнен стандарт, столичани и жители на малките градове. За бърза оставка на кабинета се обявяват 42% от столичаните, 40% от жителите на градовете-областни центрове, 44% от живеещите в малките градове и 27% от хората, които живеят в селата.
23% искат оставка на кабинета Орешарски, като не настояват това да се случи незабавно. Вероятно тази позиция се аргументира с идеята "нека първо да се свърши най-неотложното". По-често от останалите такъв отговор дават хората на възраст между 40 и 49 години.
30% са на мнение, че правителството не трябва да подава оставка. Това е мнението на най-възрастните респонденти над 60 години (48% от тях), на интервюираните с основно и по-ниско образование, на живеещите с големи лишения и на жителите на селата ( 38% от тях).
47% от българите твърдят, че за страната ще е по-добре, ако се проведат предсрочни парламентарни избори, а 35% са на мнение, че е по-добре правителството да изкара мандата си докрай.
24% от всички българи са удовлетворени от резултатите от парламентарния вот на 12 май 2013 г. Доволни от изборните резултати са 69% от избирателите на ДПС и 53% от поддръжниците на "Коалиция за България".
62% от участвалите в изследването твърдят, че не са удовлетворени от резултатите от парламентарните избори.
Едва 29% от българите обаче подкрепят излизането на ГЕРБ от парламента, 55% не подкрепят идеята.
Оценките на гражданите по този въпрос са разделени по политически признак. Позицията на своята парламентарна група подкрепят близо 70% от избирателите на ГЕРБ.
Над 80% от избирателите на "Коалиция за България" обаче не одобряват поведението на парламентарната група на ГЕРБ. Неодобрението към поведението на ГЕРБ в парламента е по-висок дял от одобрението и сред симпатизантите на останалите партии, в това число и на извънпарламентарните.