Литекс излезе начело и издърпа Левски от дъното

Ловчанлии взеха мача на оцелелите от сагата "ЦСКА"

Литекс излезе начело в "А" група. В мача на оцелелите от лятната сага "ЦСКА", ловчанлии победиха Нефтохимик с 4:1. Двубоят бе първи за домакините под ръководството на новия треньор Златомир Загорчич и без звездата Георги Миланов, който бе продаден на ЦСКА (Москва). Промененият Литекс отново не заинтригува Ловеч. Едва 500 зрители присъстваха на мача, като далеч по-гласовита бе агитката на Нефтохимик, която се бореше със зъби и нокти за клуба си през последните месеци.
Фаворитът Литекс стартира трудно мача, след като Нефтохимик поведе в 14-ата минута. Васил Калоянов напредна в полето на домакините и след като влезе в наказателното поле бе съборен от Емил Грозев. Съдията Мирянов бе категоричен - дузпа за Нефтохимик въпреки протестите на "оранжевите". Николай Чипев бе безпощаден - 0:1. През следващите минути Литекс така и не напипваше ритъма и не успя да създаде сериозни опасности пред вратата на "шейховете". Те от своя страна използваха всяка възможност за контратака.
Все пак в края на полувремето Литекс стигна до жизненоважния гол. И той дойде от дузпа. Точен бе заместникът на Миланов - Юрген Джазула от дузпа в 40-ата минута. Новото попълнение вкара втория си гол в 44-ата и така Литекс се оттегли на полувремето с преднина. През втората част ловчанлии бяха пълни господари на терена и стигнаха до разгром след попадения на Попов в 59-ата и гол на Ваюши в 84-ата, който дойде след рикошет в ръката на Ванжер. Това бе и единствената грешка на съдията Мирянов, който ръководи перфектно мача. Така след тази среща Нефтохимик измести Левски от последната позиция, а Литекс си спомни какво е да си на върха в "А" група.

ЕТО КАК СЕ РАЗВИ ДНЕШНИЯТ ДВУБОЙ:

1' Начало на мача пред около 500 зрители. Агитката на Нефтохимик е по-многобройна от тази на домакините.

4' Ваюши напредна отляво и центрира, защитата на Нефтохимик чисти в корнер. Нищо опасно след изпълнението му.

8' Игра предимно в центъра на терена през първите минути.

9' Хубава атака на Литекс завършва със засада на Ваюши, която повторенията показват, че е отсъдена грешно.

10' Kaлоянов от гостите стреля от пряк-свободен удар, но встрани от вратата.

13' Дузпа за Нефтохимик! Емил Грозев избута Калоянов в наказателното поле и съдията правилно отсъди бялата точка.

14' ГООЛ! 1:0 за Нефтохимик. Николай Чипев е точен, пращайки топката в левия ъгъл на Илко Пиргов.

19' Литекс се активизира след гола на гостите. Джордан стреля опасно, Георгиев се намеси, а при добавката Ваюши прати топката от външната страна на мрежата.

20'  Джазула центрира от фаул в наказателното поле, защитата на Нефтохимик се справя.

22' Корнер за Нефтохимик, след изпълнението му Пиргов боксира.

23' Ответна атака за Литекс, Ваюши центрира, Джордан стреля с глава встрани от вратата.

26' Tри поредни центрирания в наказателното поле на Литекс, Страхил Попов стреля с глава при последното, но неточно.

28' Чисто положение за Литекс, играч на домакините обаче не успява да засече топката на метри пред вратата на гостите.

31' Първи жълт картон в мача - за Николай Чипев от Нефтохимик.

32' Жълт картон и за Йошев от бургаския тим.

34' Многоходова атака на Литекс завършва с мощен изстрел на Емил Грозев, който е неточен.

39' Oпасна контра на Нефтохимик, Калоянов обаче е спрян със засада.

40' Дузпа и за Литекс! Ваюши пада в наказателното поле след съприкосновение с играч на Нефтохимик. Отново правилно решение на Мирянов.

41' ГООЛ! 1:1! Джазула е безпощаден от бялата точка и вкарва първия си гол за Литекс.

44' ГООЛ! 2:1 за Литекс! Джазула вкарва втория си гол след точно изпълнения на пряк-свободен удар. При неговото изпълнение вратарят Георгиев определено не се намеси добре и така топката влетя в мрежата му.

45' Джамал Берберович спря откъсващия се сам Лемперов, но получи само жълт картон.

45' Край на първото полувреме

46' Начало на втората част. Коста Янев е заменен от Петков.

52' Джазула центрира, Страхил Попов стреля, но топката се отбива в напречната греда на гостите.

54' Силен удар на Джордан, Георгиев спасява.

58' Литекс атакува непрестанно от началото на второто полувреме.

59' ГООЛ! 3:1 за Литекс! Страхил Попов бележи с глава след центриране отляво от свободен удар.

63' Контраатака на Нефтохимик, Илко Пиргов излиза напред за да пресече топката, която попада отново в играч на гостите, но ударът му не намира рамките на вратата.

70' Фаул за Литекс отляво, лошо центриране на Джазула в стената.

74' Живко Петков стреля след разбъркване в наказателното поле на Литекс, Пиргов лови.

78' Агитката на Нефтохимик скандира срещу президентът на БФС Борислав Михайлов.

83' Хубав удар на Джазула от движение минава над вратата на "шейховете".

84' ГООЛ! 4:1 за Литекс! Армандо Ваюши стреля от пряк-свободен удар и след рикошет в ръката на Ванжер топката се оплита в мрежата на гостите. Съдията Мирянов обаче зачита попадението.

90' 3 минути добавено време.

90+3' Край на мача.

Стартови състави:
ЛИТЕКС: 26.Пиргов, 3.Недялков, 6.Славчев (78' 21.Цветков), 7.Ванжер, 8.Колев, 9.Джордан (68' 11.Манолов), 10.Джазула (85' 99.Десподов), 14.Ваюши, 16.Попов, 22.Грозев, 33.Берберович (к) РЕЗЕРВИ: 1. Орлинов, 2. Динчев, 11. Манолов, 17. Даскалов, 19. Руменов, 21. Цветков, 99. Десподов

ТРЕНЬОР:Златомир Загорчич
НЕФТОХИМИК: 12.Георгиев, 3.Йошев, 16.Димитров, 81.Ив.Янев, 13.Траянов, 21.К.Янев(к) (46' 11.Петков), 27.Вълчев (63' 10.Димов), 25.Чипев, 77.Манев, 7.Лемперов, 9.Калоянов (80' 19.Орачев) РЕЗЕРВИ: 86. Караманов, 10. Димов, 11. Петков, 18. Христов, 19. Орачев, 32. Божинов, 69. Хашев

ТРЕНЬОР: Валери Дамянов
ГЛАВЕН СЪДИЯ: Радан Мирянов Жълти картони: Берберович, Грозев (Л) Чипев, Йошев (Н) Червени картони:
Стадион: "Градски", Ловеч