Избрани Новини
Бум на посетители на солниците
30-08-2013, 06:03
Автор:Burgasutre
Още по Темата:Безплатно СПА с лечебна луга и кал за феста "Солта на живота"
Мониторинг на посетителите установи че близо 3000 души посещават всеки ден басейните с луга и лечебна кал на Атанасовското езеро
Интересен и нетрадиционен за България мониторинг се проведе на 24-ти и 27-ми август на Атанасовското езеро – преброяване на посетителите на басейните с луга и лечебна кал. Мониторингът на посетителите не е практика, често прилагана в България, но методът е задължителен във всички защитени територии в страните от Европейския съюз – национални и природни паркове, биосферни резервати или просто популярни за посещения места сред природата.
Следенето броя на посетителите подпомага процеса на управление на туристопотока, показва натовареността на дадено място и предотвратява увреждането на ценни природни местообитания и др.
Мониторинг на посетителите на Атанасовско езеро се прави за първи път, и макар избраната точка на преброяване да не от най-важните по отношение на птиците и местообитанията като цяло, мястото на броене – басейните за свободен достъп с луга и лечебна кал, са едно от придобилите изключителна популярност места през последните години в Бургас и особено това лято след подобренията направени от „Черноморски солници“ АД.
За едни това е забавление и атракция - да се омажеш до уши с кал, за други е надежда за изцеление и лечение на кожни проблеми и заболявания на опорно-двигателния апарат. За всички обаче това е среща с природата и още едно напомняне за връзката ни с нея.
Резултатите се оказаха шокиращи, дори за екипа, осъществил мониторинга – на 24.08 (събота) бяха преброени 2645 посетители, а на 27.08 (вторник) – делничен ден – броят им не бе много по-различен – 2348. Цифрите са далеч по-високи от тези, споменавани до момента като евентуален брой посетители и показват че има много сериозен натиск за територията. Въпрос на допълнителни анализи от страна на стопанина на басейните „Черноморски солници“ АД е решението за бъдещето на това място и начина му на функциониране през следващите години.
Мониторингът на посетителите се осъществява във връзка с разработвания План за подобряване на посетителската инфраструктура по проект „Солта на живота” на Българска Фондация Биоразнообразие, финансиран от Програма LIFE+ на ЕС и осъществяван в партньорство с „Черноморски солници” АД и Българско дружество за защита на птиците. В рамките на Плана през следващата година предстои създаването на две интерпретативни еко-пътеки – за солта и саблеклюна, както и на фотографско укритие. Мониторингът се извърши под ръководството на Андриана Андреева, експерт „Интерпретация и туризъм” към проекта и с активното съдействие на 12 доброволци от природозащитната бригада „Атанасовско езеро 2013“, организирана от БДЗП.
Топ Новини