Избрани Новини
„Слънчев бряг” АД с равносметка за изминалата 2013 г.
21-12-2013, 10:09
Снимка:cross.bg
Автор:Никол Узунова
Още по Темата:Китайски компании обсъждат имотните инвестиции в Слънчев бряг
Според анализа на финансовите резултати дружеството ще приключи годината с приходи в размер на 3 000 хил. лв
„Слънчев бряг” АД приключва 2013 г. с 1 811 хил. лв. повече приходи и с 1 294 хил. лв по-малко загуби спрямо 2012 г.
Според анализа на финансовите резултати дружеството ще приключи годината с приходи в размер на 3 002 хил лв. при 1 191 хил. лв. за2012 г. Традиционно от ръководството разчитат основно на приходите от предоставени услуги, но тази година най-много са постъпленията от продажби на дълготрайни активи – 1 431 хил. лв. Постъпленията от услугите възлизат на 1 385 хил.лв., спрямо предходната година те са нараснали с 392 хил.лв. През тази година акционерното дружество самó, без помощта на външна организация, осъществяваше контролния режим в курорта. Само от тази дейност в бюджета на дружеството са постъпили 540 хил. лв., допълват от АД-то.
Основно задължение на акционерното дружество, стопанисващо курорта, е да поддържа неговата съвременна визия в съответствие с европейските норми и да обезпечава сигурността и спокойствието на летовниците. Това от години вече „Слънчев бряг” АД върши със собствените приходи от стопанска дейност. Собствениците на обекти, които оперират на територията на комплекса продължават да отказват съдействие, като не заплащат дължимите инфраструктурни такси, финансова подкрепа няма и от община Несебър, се съобщава в отчета.
Сред основните разходи от акционерното дружество посочват паркоподдържане и озеленяване, поддъжане и разширение на системата за видеонаблюдение, поддръжка на алейно осветление, ел.енергия, разходи, свързани със сигурността на туристите, осигуряване на промишлена вода за напояване и много други.
При приходи от 3 002 хил. лв. за поддръжка на комплекса дружеството е изразходвало общо 4 286 хил.лв. За да снижи разходите през тази година то е оптимизирало броя на персонала. Балансът обаче се нарушава от изключително високият размер на разходите за амортизация на многобройните и в голям размер дълготрайните активи. Въпреки, че през 2013 г. амортизационните разходи са с 142 хил. лв. по-малко спрямо предходната година, те остават значима величина и съществено влияят върху общия финансов резултат на дружеството.