Избрани Новини
Суеверия от време "оно" до днес
26-12-2013, 17:38
Автор:blagoevgradutre
Още по Темата:
От древни времена хората се опитват да „разчетат“ значението и посланията на предмети, действия или природни явления и тяхното влияние върху живота им.Обясняват си постъпки и случки с наличието или отсъствието на предмети край тях. Дори и днес в 21-ви век ние продължаваме да съобразяваме нашите действия и постъпки, водени от суеверие. Ето най-разпространените суеверия и поличби днес.
Почти всички от нас променят посоката на движението си, ако пътят им е препречен от черна котка, която носи лош късмет. Според едно по-малко популярно поверие, обаче, ако черната котка върви право към вас, ще имате успешен ден. Това суеверие е разпространено най-вече в славянските страни. Черната котка е била обект на интерес от дълбока древност. В Древен Египет тя се е считала за свещена и е била мумифицирана след смъртта си. Римляните „наследяват“ това вярване и именно те внасят котките в Европа. През Средновековието Църквата приема котката, особено черната котка, като носител на черна магия и на черните котки постепенно им излиза лошо име. В някои страни котката е на особена почит. Тя е покровител и пазител на семейството, затова се вярва, че първият обитател в нова къща, трябва да е котка, след нея влизат собствениците. В Шотландия вярват, че ако намериш черна котка пред вратата на дома, ще те застигне голям късмет. Шотландските рибарски жени отглеждали черни котки, защото вярвали, че те ще пазят съпрузите им, докато са в морето.
Друго популярно суеверие в цял свят е, че Петък, 13-ти е фатален ден. Още от 19-ти век се вярва, че този ден е фатален, тъй като петък е денят, в който Исус Христос е разпънат на кръст, а 13-тият ученик на Исус Юда го е предал. Днес в света дори съществуват сгради, които нямат 13-ти етаж от суеверие. След 12-тия етаж, идва направо 14-ти. Други източници уточняват различни причини за фаталността на петък 13.
Другите популярни цифри, които предизвикват притеснение са „666“ - числото на дявола . Произходът на тълкуването на числото 666 идва от Библията, където Йоан Богослов казва „Тук е мъдростта. Който има ум, нека пресметне числото на звяра, понеже е число на човек и числото му е шестстотин шейсет и шест“. Според едно научно изследване, обаче, е възможно неправилното разчитане на цифрите. Папирусът, на който е написан този цитат от Библията, е повреден и не е ясно дали числото е 666 или 616. Друго тълкуване за произхода на числото лежи в ненавистта на юдеите към Нерон. По негово време в източната Римска империя са се секли монети с надпис, който от староеврейски означава „император Нерон“. Ако от този надпис се съберат номерата на буквите от староеврейската азбука се получава сбор 666. Каквато и да е истината, днес това число 666 се счита за част от сатанинската символика.
Освен числата и определени животни, съществуват предмети, носещи определена символика . Огледалото е един от предметите, с които са свързани много суеверия и вярвания. Ако счупите огледало, ви очаква 7 години нещастна любов, се вярва в много страни. Прието е, че огледалото е посредник между света на живите и на мъртвите. В него най-много се отразява душата ни. Затова в много страни, при смърт огледалото на покойника се покрива с одеяло, за да „почива“ душата му, както и тялото му. Друго суеверие гласи, че ако сложите огледало срещу входната врата на дома, ще си осигурите семейно щастие и успехи.
Понякога ние неволно вършим определени дейности, следвайки разпространени суеверия:
Бременна жена не трябва да подстригва косата си в периода на бременността, за да не „отреже“ късмета на рожбата си.
В много страни оризът символизира късмет и щастие. Произходът на това поверие идва от Китай. Не случайно на сватби се хвърля ориз по младоженците. Друга ценна суровина, особено в миналото, солта също има своята роля като „проводник“ на добър късмет. Ако искате да предпазите своя дом от зли сили, неразбирателство и скандали, сложете щипка сол в ъглите на вратите в къщата. Сол се хвърля и зад гърба на човек като знак, че тя ще ви пази от врагове и негативни сили.
Като щастливи поличби се считат намирането на подкова, да кацне калинка на ръката ти, да разлееш вино, докато вдигаш тост, да счупиш стъклена чаша.
На лош късмет се счита да се спи с краката срещу вратата. Според поверието така лесно могат да ти откраднат душата. Не се шие вечерно време, за да не си „зашиете късмета“. Същото важи и за рязането на нокти. Лоша поличба е да се счупи чаша при вдигане на тост, да станете от леглото сутрин с левия крак, да вземете пръстен от ръката на някого директно. Ако спреш да четеш книга, не я оставяй отворена, защото тъмните сили ще я четат, а ти ще забравиш какво си прочел вече.
Дали в действителност има предмети и действия, които могат да влияят на живота и късмета ниверия, основните които в определени дни да не се шие,, едва ли ние можем да кажем. Според специалисти понякога мисълта е склонна да влияе на събитията и случващото се около нас. Не случайно е важна нашата нагласа - дали сме позитивни и акумулираме положителна енергия в предстоящо събитие, или започваме с предварителен песимизъм.. Във всички случаи е полезно да познаваме основните тълкувания на дадени суеверия, дори и да не вярваме на тях, по този начин можем да си обясним поведението и реакциите на останалите хора край нас.
Топ Новини