Избрани Новини
Кметовете ще имат последната дума за пиенето на баловете
02-04-2014, 09:07
Снимка:DobrichUtre
Още по Темата:От ЦИК обявиха, че все още нямат решение за предизборната агитация
Кметовете на общините ще решат как ще се провеждат училищните тържества по изпращане на абитуриентите и дали ще се пие алкохол на баловете на 24 и 25 май. Това стана ясно след заседание на Централната избирателна комисия. На него бе разгледано писмо на Министерството на образованието с питане дали ще има проблеми заради съвпадението на евроизборите с тържествата на завършващите и честванията за Деня на буквите, информира в. "Труд".
В ръцете на кметовете е дали ще разрешат пиенето на алкохол на баловете. Директорите на училищата искат да знаят как да организират тържественото изпращане на випуска на 24 май, когато ще се редят урните в училищата, както и на 25 май, когато е самият изборен ден.
Не е ясно дали и на 24 май, когато в училищните дворове по традиция има тържествени чествания за Деня на славянската писменост, те ще бъдат разрешени. От министерството питат и дали при покана на официални лица за тържествата, това ще се брои за предизборна агитация, тъй като това е ден за размисъл.
От ЦИК обявиха, че все още нямат решение за предизборната агитация. За манифестациите също все още няма становище. По неофициална информация е възможно да има тържествени прояви в училища в деня на редене на урните, но само ако местните власти успеят да осигурят реда.
Междувременно правната комисия в парламента реши съставът на ЦИК да бъде увеличен с още един член - от 19 на 20 души, като прие промяна в новия Изборен кодекс. Предложението, което бе внесено от ГЕРБ, бе подкрепено от депутатите на ДПС. Левицата гласува против, а депутатите от "Атака" се въздържаха. Ако промените бъдат приети окончателно в пленарната зала, съставът на ЦИК ще стане плаващ - с 18 членове, предложени от парламентарните партии и с по един от партиите с евродепутати.
Отделните членове на комисията пък ще могат да се сменят след всеки вид избор според състава на родния и на европейския парламент. Промените в състава на ЦИК на практика ще бъдат в полза на ДПС, от чиято квота се очаква да бъде избран новият член. Те се наложиха, след като президентът Росен Плевнелиев назначи шестима членове на ЦИК от ГЕРБ, с което според управляващите е отнел едно място от ДПС.