Хакерството за шпионски цели рязко нараства

Българите са на първо място по скимиране

Хакерството за шпионски цели рязко нараства, а хора и правителства от Източна Европа играят все по-голяма роля в тези дейности, показва едно от най-подробните годишни проучвания на пробивите в компютърните системи, предаде Ройтерс.

Шпионските пробиви, проследени обратно до страната, от която са извършени през 2013 г., се приписват на граждани на Китай и други източноазиатски държави в 49 процента от случаите. Страни от Източна Европа обаче, особено рускоговорящи държави, са заподозрени за изходна точка от 21 на сто от атаките, посочи компанията "Верайзън къмюникейшънс" (Verizon Communications) в годишния си Доклад за разследване на пробивите на бази данни.

Около 25 процента от шпионските инциденти не могат да бъдат приписани на хакери от конкретна страна, допълват авторите на доклада.

Единайсет процента от шпионските атаки се приписват на организирани престъпни групи, а 87 на сто - на правителства. В някои случаи криминалните банди вероятно са гледали да продадат това, което са открили, на правителства или конкуренти на жертвите.

Престъпниците, занимаващи се със скимиране - кражби на информация от кредитни и дебитни карти - сега използват безжична технология, с която да си вършат манипулациите по-лесно, посочва още докладът, цитиран от агенция "Блумбърг".

Преобладаващо лицата, извършили такава дейност през 2013 г., са били от България, следвана от Армения, Румъния, Бразилия и САЩ, допълва проучването на "Верайзън къмюникейшънс", в което са разгледани общо 130 инцидента от миналата година. Този род престъпления са извършвани основно на банкомати и бензиностанции.