Избрани Новини
Санкциите за общините са на партийно-квотен принцип
24-04-2014, 10:00
Снимка:БГНЕС
Автор:BulgariaUtre.bg
Още по Темата:Десетки български общини - застрашени от фалит
Таня Христова: Общините са поставени в ролята на престъпници
За един и същи дефект, различни общини са наказани по различен начин
Барбалов: Подходът на държавата спрямо общините е несправедлив
Според Томислав Дончев дефектът идва от контролната система
Европейската комисия спря парите на България по ОП “Околна среда” в края на миналата година заради работата на контролната система. Пет месеца по-късно виждаме опита да се разреши ситуацията – от всички възможни грешни действия бе предприето най-грешното. Коментарът направи в предаването “Денят започва” на БНТ Томислав Дончев – водач на листата на ГЕРБ за предстоящите евроизбори.
“Вместо да има усилие на ниво министерство, вместо да се видят ясни мерки за подобряване на системата на национално ниво, в един момент цялата жега се прехвърля при тези, които изпълняват проектите – при общините”, анализира Дончев проблема с еврофинансирането на общините. Кандидатът за евродепутат подчерта, че опитите да бъде той да прехвърлен в миналото – към управлението на ГЕРБ, или в бъдещето няма да доведе до разрешаване на ситуацията.
Според него е несериозно да се твърди, че договори са сключвани само с общини на ГЕРБ и затова сега те са санкционираните. “Най-малкото в сектора “Околна среда”, където гоним ангажименти към европейското законодателство – там договорите зависят от размерите на населените места, а не от политическата гарнитура. Между впрочем подобен подход никога не е бил следван, за разлика от това, което виждаме в последните месеци”, коментира Дончев. Той обобщи, че безспорно наложените санкции следват партийно-квотен принцип.
Наблюдава се интересен детайл при определянето на общините, които са санкционирани – матрицата на налагането на санкции удивително прилича на разпределението на парите от “Фонд за растеж”, отбеляза още той и обясни: “По отношение на кметовете, по отношение на гражданите на тези общини се получава следното: на тези, които не са дали, сега ще им вземат”.
Дефектът идва от цялата контролна система, защото голяма част от процедурите са минавали през всички фази на контрол, включително и през съда. По този повод Дончев коментира: „Можеше още в началото на годината да бъде направена така наречената „плоска финансова корекция”, т.е. държавата да признае подобен дефект, случаят вече да е приключен и плащанията по „Околна среда” да са възстановени”.
Бившият министър не вярва през юни да започне изграждането на българската част от газопровода “Южен поток”. Според него начинът, по който това се случва у нас, е в противоречие с европейското законодателство и припомни, че по въпроса позицията на ЕК е категорична. “При неразрешаването на подобен конфликт подобен старт е безумен и не вярвам, че някой ще си го позволи”, предположи той.
Дончев коментира, че след изборите на кабинета ще му е още по-трудно, защото ще има силен белег на недоверие към него.