Избрани Новини
Находки от древен Пловдив складирани в барака, после разграбени
08-05-2014, 12:50
Снимка:Plovdivutre.bg, архив
Автор:Десислава Стаменова
Още по Темата:Малък Помпей, античен некропол и римска кула до Малката базилика (СНИМКИ)
Бижу на 16 века става магнит за туристи
Стартира реконструкцията на Античния театър (снимки)
Отварят Одеона за Есенния салон на изкуствата
Тотев даде символичен старт на разкопките на Одеона (+) (галерия снимки)
Археолози ще проучват Мичкюрската селищна могила - една от най-старите в Пловдив
Находки на няколко хилядолетия са безследно изчезнали в Пловдив. Разграбени са предмети, открити в могилата Яса тепе 1, покрита от сегашните складове на ул. "Брезовско шосе". "Много от намереното не е съхранено и описано по надлежния ред. Друго е разграбено", каза за Plovdivutre.bg Любомир Костов, председател на сдружение "Пловдив-най-старият жив град в Европа".
Голяма част от находките от Яса тепе 1 били прибрани в барака в Текстилния комбинат "Марица",
откъдето впоследствие са разграбени, заяви Костов. Изчезнала е основно керамика, фина и красива. В Археологическия музей в града има малко съхранени предмети от древността.
Пловдив бе признат за най-стария жив град в Европа. Историци не оспорват, че градът е бил люлка на съвременната европейска цивилизация и от тук е тръгнало голямото разселване из континента.
Уникални сме с праисторията, не с античното минало, коментира Любомир Костов.
Популяризирането на хилядолетната история е и мисията на сдружение "Пловдив – най-старият жив град в Европа". "Сега привличаме туристи с Римския стадион, Античния театър, Одеона. Римски стадиони като нашия сигурно има над 30 в Европа, че и по-големи, по-лесни за експониране. Античните театри са над 70. Подобни антични обекти са атрактивни, има писмени сведения за тях. Но ги виждаме из цяла Европа, Африка и Азия.Това не е уникално", каза Костов. Според него хората имат находки далеч не по-стойностни от нашите, експонират ги, за тях се говори, разказват притчи, на моменти откровени лъжи, а ние го имаме и не го използваме, което е беда.
В Тракийската низина са открити около 490 праисторически селища. От тях 450 са на територията на България. В Пловдив началото на уседнал живот е сложен през 6-то хилядолетие пр.н.е.
Археолози са открили десетки праисторически селищни могили в града и още четири в региона.
Нито едно праисторическо селище обаче не е проучено изцяло и задълбочено докрай. Малки изключения прави Яса тепе 2, което днес се намира югоизточно от Аграрния университет и западно от главната трибуна на стадион "Локомотив". Могилата има височина 4 м., диаметър при основата около 100 м., повърхност около 10 декара. Открита е през 1940 г. Намерени са археологически материали от късния неолит (4500 г. пр.н.е.) до ранно- бронзовата епоха (3500-1900 г.пр.н.е.), римското владичество (II-III в.) и средновековието (VIII-IX в. и X-XII в.). Около пещите и подовете на жилищата са открити глинени съдове за готвене и съхранение на храни, сърп, тежести, прешлени, култови предмети. Намерени са гроб на мъж и жена от II-III век, славянски съдове и старобългарски предмети.
Едно от най-интригуващите праисторически селища е това на Джендем тепе, а в региона - Мичкюрската /Прославската/ могила, която съществува от късния неолит почти до средновековието. Изиграва решаваща роля за формирането на селищния център Кендрисос-Евмолпиада- Пулпудева-Пловдив. Намира се западно от кв. "Прослав" по пътя за Златитрап. Тя е най-добре запазената селищна могила, но е сравнително слобо проучена. Висока е между 8 и 10 метра и се простира на около 10 дка. Първите проучвания са направени от френски археолози преди повече от век. Намерените находки се съхраняват в Музея на националните древности в Париж.
Идеята на сдружението за Пловдив е да стартират първоначални проучвания на могилата.
Водят се разговори тя да намери място в програмата на археолозите-праисторици у нас. От организацията са осигурили бюджет от 15 000 лева.
За да привлекат вниманието на наши и чужди туристи, тази пролет жреци и девойки ритуално посяха лимец в подножието на Мичкюрската могила. Храната е една от най-старите, позната на хората от преди повече от 9 000 години. Наесен от сдружението ще направят жътва на лимеца по древни способи.
Преди това обаче ще излезе книгата "Пулпудева – помазаният град на боговете" на Константин Каменов. "Пловдив-най-старият жив град в Европа" планират и международен симпозиум по археология през декември т.г. "Целта ни е да се заложи на праисторията, да се обозначат находки, да се експонират. Така за Пловдив ще се говори", убеден е Любомир Костов.
Топ Новини