24 часа до откриването на перлата „Света Анастасия”

Островът посреща първите туристи утре

Само 24 часа остава до откриването на острова „Св. Анастасия”. Утре първите туристи ще пристигнат с кораба „Кук”. Пиратски съкровища, пазени от скелети и тайнствени подземия очакват гостите.
Остров Света Анастасия се намира в Бургаския залив в Черно море.Изграден е от вулканични скали, висок 12 метра, на места 17, а площта му е близо 9 декара. Между 1945 и 1990 г. носи името Болшевик. Островът е забулен в мистерия и за него се разказват стотици легенди и истории.
Пиратски набези и съкровища
Една от най-известните легенди е свързана с пирати, които нападнали острова във времето, когато там имало манастир. Монасите се затворили в църквата и се помолили на Света Анастасия да им помогне и да ги избави от набезите. Тя чула молитвите им и изпратила страховита буря, която разцепила пиратския кораб. И до днес останките на кораба са вкаменени в скала, която може да се види от всеки посетител на острова. Вярва се, че причината за пиратските набези е заровено на острова златно съкровище, пазено от призрака на загинал пират.
Според друга история, навремето до Острова са достигали викинги. Документирани сведения за това няма, но има следи от две опожарявания.
За странните сили на мястото говори и случка от преди години, когато пиян капитан на влекач оцелял като по чудо, след като паднал от 25-метрова отвесна скала.
На Света Анастасия има три скални феномена, известни като Гъбата, Дракона и Вкамененият пиратски кораб. Някои вярват, че на Острова съществуват две подземия, чийто вход е много добре замаскиран и никой не може да проникне до тайните им. Досега обаче те не са открити.
Манастирът
Света Анастасия е единственият български остров, на който има църква –"Възнесение Господне”, която е част от съществувал някога там манастир.Най-ранните данни за съществуването на обителта са от 15 век. През годините манастирът е бил опожаряван няколко пъти и нападан от пирати. За стенописите в църквата се предполага, че са от 14-ти век.
Българският Алкатраз
Църковната обител просъществува до 1923 година, когато манастирът е превърнат в затвор, където са заточени 132-ма комунисти и земеделци. Трудната поддръжка на островния затвор принуждава правителството да прехвърли затворниците в бургаския полицейски участък, а част от тях са освободени.
След атентата в софийската църква Света Неделя през април 1925 година, островът отново е превърнат в затвор. На 29 юли 43-ма от арестантите успяват да избягат с две гребни лодки до нос Чукаля, откъдето се скриват в Странджа планина. В тяхна памет едно от крилата на манастира е превърнато в музей. По-късно се използва и за хотел.
Фарът
Фарът на острова бил изграден от френска компания през 1889 г. Тойбил монтиран върху железен стълб, издигнат на 40 метра над морското равнище и в хубаво време светлината му се виждала от 10 мили. През 1912 г. в северната частна острова били положени основите за новия фар, който направлява корабите и до днес. Той бил запален за пръв път на 13 юни 1914 г.