Избрани Новини
40 години от изобретяването на Куба на Рубик (видео)
19-05-2014, 10:33
Автор:BulgariaUtre
Още по Темата:Любопитно за най-големия клюкарник
Любопитно - крем връща девствеността
Любопитно - учен доказа 5-секундното правило за изпусната храна
Изпусната от самолет камера се приземява при любопитно прасе (видео)
Шок! Няма да повярвате на очите си (снимки)
Вижте руската Кончита Вурст! (снимки)
Гвардейци от цял свят (снимки)
Няма по-подходящ момент за снимка!(ГАЛЕРИЯ)
Няма да повярвате, но наистина има такива пощенски марки (галерия)
Снимките, които Северна Корея забрани (галерия)
Така се нарежда кубче на Рубик за 3 секунди (СНИМКИ + ВИДЕО)
Първоначално кубът на Рубик е наречен „Магически куб“
Кубът на Рубик, по-известен като Кубчето на Рубик, е механична главоблъсканица, изобретена през 1974 година от унгарския скулптор и професор по архитектура Ерньо Рубик.
Пластмасовият куб е разпространен в четири варианта: 2×2×2 („Джобен куб“), 3×3×3 класически куб, 4×4×4 („Отмъщението на Рубик“) и 5×5×5 („Професорски куб“).
Първоначално кубът на Рубик е наречен „Магически куб“ от създателя си, но е прекръстен на „Куб на Рубик“ през 1980 година от Майкъл Егнот.
Според друга версия е прекръстен през 1976 г. на „Куб на Рубик“ в Англия, когато Дейвид Сингмастър го е продавал в Опън Юнивърсити. Той печели немската награда „Игра на годината“ за най-добра главоблъсканица през 1980 г.
Смята се за най-добре продаваната играчка в света с над 350 милиона куба на Рубик и техни имитации, продадени по света.
Версията 3×3×3 е най-разпространена. Тя има девет квадратни полета на всяка стена — общо 54 и заема обем от 27 единични кубчета. Обикновено полетата на куба са покрити с лепенки в шест цвята — по един за всяка стена на куба. Когато главоблъсканицата е решена, всяка стена има един цвят. Съществуват специални алгоритми за правилното нареждане на всяка стена и слой на куба, които не са сложни за заучаване.
Феноменалното при Куба на Рубик е неговото въздействие върху човешкото мислене. След усвояване на алгоритмите, и постоянни занимания с подреждането на кубчето, се постига т. нар. пространствено мислене - термин заимстван от психолозите, подсказващ способността да се "гледа отстрани" на дадено събитие и да се предвиждат следващи такива. В този свой аспект, продължителното (над 20 минути - до около 2 часа) еднократно занимание с кубчето, представлява едно чудесно средство за концентрация и медитация, което има благоприятен ефект върху релаксирането на организма.
Оригиналният 3×3×3 вариант на куба празнува двадесет и петия си юбилей през 2005 г., когато е разпространена специална негова версия в представителна кутия, лепенката на средното бяло поле на който е заменена с огледална повърхност с емблемата „Куб на Рубик 1980-2005“.
През 1982 година се провежда първото световно състезание по Рубик. Тогава виатнамецът Мин Тай представя САЩ и печели състезанието с невероятните за онова време 22.95. За сравнение, рекордът за 2013 година е 5.55 секунди от нидерландеца Матс Валк.
Неотдавна гръцкият изобретател Панайотис Вердес патентова метод за създаване на кубове над 5×5×5, до 11×11×11. Неговите разработки, които имат подобрени механизми и за 3×3×3, 4×4×4 и 5×5×5, са подходящи за бързо нареждане,[2] докато съществуващите разработки на кубове, по-големи от 3×3×3 лесно се чупят. Към април 2007 г. тези разработки все още се изпробват и все още не са широко достъпни, въпреки че са разпространени видеофилми на истински работещи прототипи на 6×6×6 и 7×7×7.
Световният рекорд за подреждане на 3x3x3 Куба е 5.55 секунди и принадлежи на нидерландеца Матс Валк, 11 стотни по-бърз от рекорда на австралиеца от латвийски и литовски произход Феликс Земдегс. Българският рекорд е 11.71 секунди и принадлежи на Николай Петров.
Кубчето на Рубик (вариантът 3x3x3) има 43 252 003 274 489 856 000 различни комбинации. Само една от тях е подреденият куб. За да се мине през всичките комбинации при положение, че се отделя по 1 секунда на ход, ще са нужни повече от 1370 милиарда години. За сравнение, вселената е сто пъти по-млада.
Топ Новини