Как да станем по-умни?

Лесни начини да стимулираме паметта си


Един от начините да стимулирате кръвооросяването на мозъка е движението. Особено подходящи са аеробните упражнения, ходенето пеша и колоезденето.
Ако наистина искате да подобрите паметта си, купете си музикален инструмент и се научете да свирите на него. Това ще развие двигателните ви умения и способността ви да анализирате и да се съсредоточавате.
Слушайте музика от различни стилове. Установено е, че музикалният фон подобрява способнсостта за концентрация по време на учене и дори впоследствие улеснява възпроизвеждането на запаметената информация, а някои стилове музика повишават възбудимостта на мозъчните неврони. Колкото по-бърз е ритъмът, толкова по-силно реагира мозъкът.Приемайте мултивитамини. Изберете комбинация, която осигурява 100% препоръчителния дневен прием на фолиева киселина и витамин Вг, защото тези витамини трудно се набавят чрез храната, а дефицитът им се отразява на функциите на мозъка.Яжте риба поне 2-3 пъти седмично. Тлъстата риба (сьомга, скумрия, херинга и прясна риба тон) е богата на омега-3 мастни киселини. Сигурно знаете, че тези съединения са жизненоважни за сърцето, защото предпазват артериите от натрупването на плака. Поради същата причина са полезни и за мозъка.
Овладейте стреса, като откриете своя начин за справяне с него. Не е нужно да посещавате курсове по медитация, със сигурност има нещо простичко и приятно, което ви успокоява: от люлеенето в хамака през четенето но книги, решаването на кръстословици и до рисуването с пръсти. Напрежението води до повишаване на нивата на стресовите хормони, които с течение на времето може да засегнат хипокампуса - мозъчния център, контролиращ паметта.
Избягвайте храните, богати на наситени мазнини - консумацията им води до уплътняване и стесняване на артериите, което на свой ред намалява притока на кислород към мозъка. Също толкова вредни са и транс мастните киселини. Те се съдържат в мекия маргарин и в повечето.пакетирани сладкарски изделия.
И още с напредването на възрастта настъпват промени в начина, по който мозъкът ни съхранява информацията и става все по-трудно да помним факти и детайли.
Болестта на Алцхаймер също предизвиква влошаване на па метта, но при нея симптомите са много по-тежки. Ако имате проблеми с паметта, едва ли можете самостоятелно да прецените степента на тяхната сериозност. Обърнете се към личния си лекар , ако смятате, че за последните б месеца паметта ви е отслабнала значително. Незабавно се консултирайте със специалист и в случай, че не можете да си спомните как се изпълнява рутинна за вас процедура или не се ориентирате по обичаен маршрут. Информирайте лекаря си, ако ви е трудно да спазвате инструкции за последователни действия (например при изпълнение на готварска рецепта).
Купете си масло от розмарин или босилек. Тестовете показват, че при повечето хора вдишването на тези аромати стимулира изявата на бета-вълни в енцефалограмата, което е индикация за повишена мозъчна активност. Достатъчно е да намажете леко косата, китките или дрехите си. Можете също да капнете малко масло в ароматизатора и да оставите уханието да насити въздуха в стаята.
Сигурно знаете, че консумацията на напитки, съдържащи кофеин, подобрява способността за концентрация. Оказва се, че ползите за здравето могат да бъдат и дълготрайни. Според резултатите от едно научно изследване, проведено в Лисабон (Португалия), хората които не пият кафе или си позволяват само 1 чаша дневно, са по-застрашени от отслабване на паметта в сравнение с хората в напреднала възраст, които пият по 3-4 чаши кафе на ден.Слоновете са познати като най-паметливите животни -„помни като слон!". Те обожават да се хранят с азиатска центела -лечебно растение, което от незапомнени времена се използва за подобряване на способността за концентрация, а според резултатите от съвременните научни изследвания стимулира и паметта.