Избрани Новини
Откриха най-старата структура в морето
27-06-2014, 16:16
Автор:Румина Янева
Още по Темата:Ученици разсъждаваха върху темата за наркотиците и наркотрафика
Морско създание, напомнящо за купчина миниатюрни сладоледени фунийки
Откритието дари голямо удоволствие на учените, които изследват зараждането на животинското царство на Земята. Оказва се, че дело на въпросното древно създание е най-старият изграден от животно риф на планетата, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Авторите на настоящото изследване са открили вкаменелости от най-древния риф в Намибия. Структурата е изградена от дребно хранещо се чрез филтриране създание, наречено Cloudina и обитавало Земята преди близо 550 милиона години. Находката показва, че важни за еволюцията събития са се развивали милиони години преди т.нар. Камбрийска експлозия, когато за пръв път се появяват много от основните животински групи. Учените са установили също, че изграждането от морски безгръбначни на структури, наподобяващи съвременните коралови рифове, е започнало 18 милиона години по-рано, отколкото се е смятало досега.
Създанието Cloudina - едно от най-ранните известни животни на Земята, е било първото с твърд скелет - в случая външна черупка. Негови фосили са откривани в Европа, Северна и Южна Америка, Азия и Африка, но досега не е било известно, че то е изграждало рифове - признак за колективна дейност, осигуряваща защита от хищници и подобряваща събирането на храна.
Древните рифове - понастоящем намиращи се върху суша в Намибия, са били малки - с диаметър между един и два метра, и са се издигали в близост до по-големи структури, изградени от микроби. Древното създание Cloudina, което вероятно е свързано с медузите, коралите и морските анемони, е било с дължина 15 сантиметра и диаметър около 8 милиметра.
"Ключовата новост при Cloudina е бил скелетът - това е първото животно с твърда биологична структура, плод на биоминерализация. Скелетите са били изключително важни в историята на животинската еволюция, тъй като са осигурявали поддръжка, защита и минерални запаси", обяснява Амилия Пени от изследователския екип от Единбургския университет.