С увеличаването на хората на планетата намаляват безгръбначните

Броят на насекомите, червеите и ракообразните е намалял с 45 на сто

Докато броят на земляните почти се е удвоил от 40 години, този на насекомите, червеите и ракообразните е намалял с 45 на сто, сочат резултатите от изследване, цитирани от Франс прес.

Ролята на безгръбначните на Земята е от изключително значение - те опрашват растенията, намаляват броя на вредните насекоми, филтрират водата и захранват почвата с хранителни вещества, пише БТА.

Учени са на мнение, че 322 вида безгръбначни за изчезнали от лицето на планетата през последните 5 години. Популацията на останалите видове безгръбначни е намаляла с 25 на сто. "С изненада установихме, че намаляването на популацията на безгръбначните е сходно с това при по-едрите животни - заяви
съавторът на изследването Бен Колън от Лондонския университетски колеж. - Досега се смяташе, че безгръбначните са по-резистентни."

Според учените два фактора допринасят за изчезването на безгръбначните - унищожаването на хабитата им и климатичните промени.

Друго изследване представя причинно-следствената връзка между изчезването на животински видове и увеличаването на конфликтите, организираната престъпност и детската експлоатация в света.

Намаляването на работните места и недохранването биха могли да предизвикат увеличаване на трафика на хора, са установили учени от Калифорнийския университет в Бъркли.

"Това изследване представя намаляването на фауната като източник за социални конфликти, а не като симптом на появата им - отбелязаха учените. - Доходите и оцеляването на милиарди хора зависят директно или индиректно от месото от диви животни, а този източник намалява."

Резултатите от двете изследвания са публикувани в сп. "Сайънс".