Вуйчо Ваньо спаси канарите под Аязмото (СНИМКИ)

Ботев стигна до 1:1 срещу Берое с гол в добавеното време

Берое и Ботев не излъчиха победител в Битката за Тракия, завършвайки наравно 1:1 в двубой от втори кръг на „А“ професионална футболна група. „Беройци“ тотално надиграха „канарчетата“ във всичките 90 минути и могат единствено да съжаляват за изпуснатите три точки.

Елиаш да Силва откри за домакините в 30-ата минута, а в 93-ата Иван Цветков изравни.

В отсъствието на наказаните Стаховяк и Иршак, на вратата за Ботев започна Михаил Иванов, а в защита пред него действаха Филип Филипов, Росен Колев, Серджан Лукин и Лазар Марин.

Дебют в "А" група записа 18-годишният Владимир Айтов, който излезе като титуляр пред карето бранители, а в халфовата линия стартираха още Йордан Христов, Божидар Васев и Мариян Огнянов, а "жълто-черната" атака водеха Вандер Виейра и Юнес Хамза.

Домакините започнаха мача по-активно и още в началните минути направиха няколко опасни атаки, при които стигнаха до два последователни шанса за гол в 6-ата минута. Първо Михаил Иванов извади в ъглов удар шут на Самир Аясс в долния десен ъгъл, а след изпълнението на корнера Филип Филипов изчисти от голлинията удар с глава на Елиаш.

Ботев постепенно успя да изнесе играта по-далеч от собствената врата, но в 19-ата минута Берое стигна до нова възможност, когато от границата на наказателното поле Георги Костадинов стреля ниско по тревата, а топката се отклони от дясната греда зад Мишо Иванов.

Превъзходството на домакините се материализира след точно половин час игра. В 30-ата минута Берое спечели корнер пред вратата Ботев. Секунди преди топката да напусне очертанията на терена първият помощник на Радан Мирянов - Димитър Димитров не маркира очевиден фаул срещу Йордан Христов на метър пред него. След изпълнението на ъгловия удар топката бе продължена към задната греда, където Елиаш бе оставен непокрит и от непосредствена близост откри резултата - 1:0.

След попадението "канарчетата" се активизираха и бяха по-дейният отбор до края на полувремето. В 35-ата минута след продължителна атака Йордан Христов проби в наказателното поле и опита центриране, което рикошира в крак на защитник и прехвърли играчите пред вратата.

В 38-ата Вандер Виейра опита далечен шут и след рикошет топката за малко да изненада вратаря Караджов, но в крайна сметка излезе в корнер. След неговото изпълнение се отвори възможност пред Лазар Марин, който стреля от движение в аут.

В последното действие за първото полувреме нападателят на домакините Венцислав Христов засече в аут прострелно центриране на свой съотборник и така двата отбора се оттеглиха да почиват с гол аванс за Берое.

Втората част започна с шанс за Ботев. В 49-ата минута фронтален пробив на Вандер бе спрян с нарушение на 7-8 метра пред наказателното поле. Зад топката застана Мариян Огнянов, но неговия удар мина встрани от вратата на Караджов.

В 63-ата минута Серджан Лукин пресече атака на домакините и подхвана контра за Ботев. Топката попадна в Огнянов, а със спринт, за да излязат очи в очи с вратаря, пас очакваха Лукин и току що появилият се в игра Иван Цветков.

Подаването на седмицата на Ботев обаче не бе докрай прецизно, което се оказа достатъчно за защитник в зелен екип да фаулира Цветков, макар и с цената на картон. Минута по-късно отново Лукин бе в центъра на събитията, след като румънският национал се извиси в наказателното поле на домакините след изпълнение на корнер, но ударът му с глава не намери целта.

Още по-близо до гол малко по-късно бе Владимир Айтов, който също след корнер опита параболичен удар с глава, който мина на сантиментри над напречната греда и "кацна" върху мрежата.

В 74-ата минута Вили Вуцов направи офанзивна смяна, пускайки Чунчуков на мястото на Айтов. Минута по-късно Берое стигна до първата си възможност след почивката, при която Михаил Иванов отрази удар на Керкар.

Секунди по-късно вратарят на Ботев тръгна рисковано да лъже Венци Христов пред вратата си и загуби топката, но поправи грешката си при удара на нападателя и спаси сигурен гол. В 83-ата минута нов пропуск за Берое направи Керкар, който бе изпуснат от защитата, влезе в наказателното поле и стреля неточно по диагонала.

"Жълто-черните" показаха непремирим дух с негативния резултат и подкрепяни от вярната си публика се добраха до изравнителен гол в заключителните секунди на срещата. Във втората минута от добавеното време Иван Цветков получи топката в наказателното поле, но ударът му бе спасен от Иван Караджов.

Драмата настъпи минута по-късно, когато вратарят на старозагорци капитулира пред майсторството и класата на Цветков, който прониза вратата на Берое с последния удар в мача и хвърли в дива радост пълния с ботевисти гостуващ сектор.

БЕРОЕ: Иван Караджов, Атанас Зехиров, Иво Иванов, Елиаш, Веселин Пенев, Георги Костадинов (84-Димо Бакалов), Игор Джоман, Крис Гади (71-Аласан Н'Дайе), Салим Керкар, Самир Аясс, Венцислав Христов (88-Жуниор Мапуку)

БОТЕВ: Михаил Иванов, Филип Филипов, Росен Колев, Серджан Лукин, Лазар Марин, Владимир Айтов (74-Цветелин Чунчуков), Йордан Христов, Божидар Васев, Мариян Огнянов, Вандер Виейра (59-Иван Цветков), Юнес Хамза

Съдия: Радан Мирянов (Варна)

ж.к. Аясс, Джоман, Зехиров (Берое); Колев, Хамза (Ботев)

Голмайстори: 1:0 Елиаш (30') 1:1 Иван Цветков (90+3)