Избрани Новини
Днес е Голяма Богородица
15-08-2014, 06:00
Автор:Bulgariautre
Още по Темата:Чудотворните икони на Света Богородица
Пловдивският митрополит с молебен в храм "Св. Богородица" в Калофер
4000 пяха и танцуваха на "Богородична стъпка" 2014
Съборът "Богородична стъпка" събира любители на фолклора в Старозагорските бани
"Богородична стъпка" 2014 - ден втори
Атмосфера от Богородична стъпка - Галерия
Остров „Света Анастасия“ възражда своя празник Голяма Богородица
Даряваме за пострадалите от наводненията
Успение Богородично е един от най-големите християнски празници
В църковния календар той заема своето видно място сред 12-те т.нар. големи празници. На този ден църквата почита св. Богородица като покровителка на майчинството, жената и семейството.
В цялата страна, където има манастири и църкви, наречени на Божията майка, хората правят курбани и раздават осветено грозде, диня и погача.
Този ден е посветен на смъртта на Божията майка или на успението й̀. Според преданието, на този ден апостолите се събрали от местата, където проповядвали, за да се простят със Света Богородица и да погребат пречистото й тяло.
Българската православна църква отбелязва празника на 15 август. Според Светото писание, това е денят, в който Божията майка на 64-годишна възраст, напуска земния живот и отива при сина си. Три дни преди смъртта Архангел Гавраил й съобщава, че Бог е пожелал да я вземе при себе си в своето царство, за да царува вечно с него. Последното й желание е да види Светите апостоли заедно. По чуден начин те се пренасят пред вратите на дома й в Йерусалим. Три дни след това сам Исус Христос в небесна слава, обкръжен от ангелски ликове и светци, слиза от небесата за душата на Света Богородица. Погребват я в една пещера край Гетсимания и затварят входа с камък. Когато няколко дни по-късно го отварят, за да се поклони пред светицата закъснелият апостол Тома, намират само плащеницата й.
Ставайки от трапезата, апостолите чуват ангелско пеене и виждат в облаците пречистата Божия майка, обкръжена от ангели, която им казва: “Радвайте се, защото съм с вас през всичките дни.” В памет на явяването й пред апостолите, църквата определя в този ден да се отслужва тържествена литургия и да се прави “въздигане на хляба”.
Според народната традиция, празникът се нарича Голяма Богородица, за разлика от Малката Богородица, когато се чества рождението на Христовата майка. На Голяма Богородица, след тържествена литургия в църквата, се освещават обредни хлябове, които жените след това раздават за здраве и за починалите близки. Вярващите търсят покровителството на Света Богородица в житейските проблеми.
На този ден правят родови срещи, свързани с жертвоприношение – курбан за живот, за здраве, за плодородна година, против премеждия и болести. Традиционни ястия на трапезата са прясна питка, украсена с орнамент, пиле каша, варено жито, царевица и тиква. Непременно се ядат диня и грозде. Разрешава се риба. Вярващите даряват на църквата свещи, домашнотъкано платно, месал, кърпа и пари.
Имен ден празнуват кръстените с имената Мара, Мария, Марийка, Мари, Марин, Мариян, Марияна, Мариана, Мариан, Маша, Мика, Мира, Мариета, Мариела, Марио, Преслав и Преслава.
Денят на Успение на Пресвета Богородица - 15 август, е и празник на Варна. Празникът на морския град се отбелязва за първи път през 1993 г. и е изпълнен с много общоградски тържества и прояви, съврзани с историята и културата на Варна.
Екипът на Bulgariautre.bg поздравява всички празнуващи и близките им.
Топ Новини