Избрани Новини
„Полярен ден” в Националния природонаучен музей
20-08-2014, 06:42
Автор:Sofiautre.bg
Още по Темата:Топенето на ледници в Антарктика е необратимо...
Спасителен дар тръгна днес от Варна за Антарктида
Българи създадоха православен храм на Антарктида
Шокираща находка в Антарктида може да пренапише човешката история?
С богата програма за Арктика и Антарктида, полярни тестове и ателиета
В рамките на честванията по повод 125-годишния юбилей на Националния природонаучен музей при БАН, Асоциацията на младите полярни изследователи ще участва с разнообразна антарктическа лекционна програма и творческо ателие за най-малките. На 20 август младите учени от Асоциацията ще помогнат на посетителите на музея да обогатят знанията си за животинския свят в Антарктида, за екосистемите в леда, какви са приликите и разликите между Арктика и Антарктика, както и какви природонаучни изследвания са правени от българите в Антарктида, съобщиха от пресцентъра на Националния природонаучен музей.
Паралелно с лекциите децата могат да се включат в творческото Полярно ателие, където ще решават забавни полярни тестове, ще рисуват или правят от пластилин пингвини, тюлени и китове, а най-добрите творци ще получат награди и грамоти „Млад полярник”.
От 16.00 часа ще започне и първото по рода си научно казино "Кристал", с което Асоциацията на младите полярни изследователи се включва и в честването на Международната година на кристалографията, обявена от ЮНЕСКО. Д-р Петко Петров от музея "Земята и хората" също се присъединява към честванията на рождения ден на Природонаучния музей с лекция „Интересното в "обикновените" неща около нас", ще има демонстрации с опити, в които може да се включи всеки.
Вечерта в 20.00 часа Боян Петров, покорителят на три осемхилядника, ще разкаже за изкачването си на страховития К2. До 24 август във фоайето на музея продължава и благотворителната изложба с антарктически фотографии на Иглика Трифонова. Целта на изложбата е събиране на средства за изготвянето на пилотна програма на музея, в която да бъдат използвани интерактивни методи на представяне на научната информация. Пълна програма за всички дни на музейните чествания могат да бъдат намерени на страницата на Националния природонаучен музей.