Бавят кадастрите на апетитни плажове

Проблемни остават тези към които има инвестиционни интереси

Продължава да се бави приемането на специализираните кадастрални карти на 41 от най-апетитните плажове по българското Черноморие. От Агенцията по кадастъра съобщиха, че още преди 7 месеца геодезистите са свършили работата си и картите са изработени.

Становището и одобрението от Екоминистерството на актуализираните граници на дюните обаче се бави. На практика сега дюните по тези плажове не могат да бъдат съхранявани като природни феномени. Всичките 289 черноморски плажа вече имат изработени специализирани карти. Проблемни остават тези към които има инвестиционни интереси. Става дума за 41 карти, които стоят на проектно ниво и чакат становище от екоминистерството. „За да се превърнат техните очертания в имотни граници, т.е. да бъдат в интегрирани в кадастралната система, се изисква по Закона за Черноморското крайбрежие становище от МОСВ, подписано, подпечатано по надлежния ред”, заяви Валентин Йовев, изп. директор на АГКК.
Преди дни след среща между сдружение “Да защитим Корал” с министър Екатерина Захариева се разбра, че експерти от екоминистреството отказват да подпишат картите.
Според Атанас Чобанов от сдружение “Да защитим Корал” има комисии, които отказват от страх да подпишат картите. Министър Захариева се е ангажирала да изясни кой им оказва натиск, защото хората се страхуват, пише faragency.bg От Агенцията по кадастъра потвърдиха, че има притеснения. Според тях те идват от факта, че близо 1000 имота са частни. Това са възстановени земеделски земи, които обаче са дюни и би трябвало да бъдат публична държавна собственост
Инж. Валентин Йовев, изп. директор на АГКК: Има частни имоти, има общински, естествено че при това положение се засягат интереси. Екипът ни поиска становище и от Екоминистерството получихме писмен отговор, в който се казва, че Комисиите са отложили приемането на картите заради различни бележки по тях и министерството в момента ги обработва. Агенцията е призовала и екоминистъра Светлана Жекова максимално бързо да бъдат приети специализираните карти. Защото в момента се работи вече по новите, които обхващат зоната от 2 км и половина навътре в сушата.