Милена Дамянова: Болницата в Дулово няма да бъде закрита

Милена Дамянова има кауза да се случи реформата в образованието

„В управленската програма на ГЕРБ не е заложено закриването на общински болници и аз категорично мога да заявя, че болницата в Дулово няма да бъде закрита“. Това заяви водачът на листата на ПП ГЕРБ-Силистра Милена Дамянова на среща с медиците от МБАЛ-Дулово. Тя подчерта, че секторите здравеопазване и образование са чувствителни и затова реформите в тях трябва да се провеждат прозрачно и с обществен дебат.

Според управителя на болницата д-р Стефан Стойчев болницата се е възстановила в последните две години, като подчерта, че от едно отделение, в МБАЛ-Дулово вече има пет. Милена Дамянова сподели, че след срещи с медици е поставен за обсъждане подход, при който само финансово дисциплинираните болници да получават средства за капиталови разходи.

Лекарите от общинската болница отправиха предложение да им бъде разрешено чрез законодателна промяна да практикуват на повече от едно място. Според тях това ще даде възможност на повече специалисти да се задържат в по-малките населени места. Критики бяха изказани и към единните стандарти, като лекарите настояват да се разрешат повече клинични пътеки. „Клиничните пътеки е заложено да бъдат заменени с диагностично свързани групи, така че болниците да получават плащания за всички дейности, които реално извършват. Несъмнено е, че стандартите трябва да бъдат прецизирани“, каза Милена Дамянова.

 

Моята лична кауза е да се случи реформата в образованието и да бъде приет новият Закон за предучилищното и училищното образование. Tова каза водачът на листата на ПП ГЕРБ-Силистра пред представители на учителското съсловие от Oбщина Дулово. „Нашият проектозакон мина през много широко обществено обсъждане. В  разработването му участваха над 600 души – учители, директори на училища, психолози, родители, представители на общините и научната общност.  Този законопроект не е просто на ГЕРБ, а на цялата професионална общност и на родителите. Затова ние предвиждаме да го внесем още в първите дни на 43-то Народно събрание. Има дискусионни теми, но дебатът трябва да се състои в Народното събраниe”, коментира Дамянова. Тя изрази мнение, че учебните програми трябва да се актуализират с цел усвояване на практически умения, а това може да стане чрез приемането на Закона за предучилищно и училищно образование.

Милена Дамянова представи част от акцентите в управленската програма на ГЕРБ в областта на образованието. „За ГЕРБ образованието и научните изследвания са ключови фактори за икономическия растеж на България. Образователната система трябва да дава на младите хора перспектива за кариера в България. И това е нашата задача. Затова работим за увеличаване на инвестициите в образованието,  за по-високо заплащане на учителите и повишаване на квалификацията им, за въвеждане на  електронни учебници, които са разбираеми и интересни за учениците и за използване на информационните технологии в цялостния процес на обучение“, каза още Дамянова. По думите й, финансирането на безплатните занимални и на заниманията по интереси ще продължи. „Но аз съм длъжна да ви кажа, че към момента има средства само за първия учебен срок. За съжаление, правителството, което ни управлява в последната година, не е предвидило във финансовата рамка нито средствата за целодневна организация, нито така широко обявеното увеличение на учителските заплати. Защото единният разходен стандарт е вдигнат с 0.8%, т.е. средства за това повишение няма, а то дори не обхваща всички учители“, каза Дамянова.

По думите на Милена Дамянова в сферата на професионалното образование вече е въведено т.нар. дуално обучение. „То обаче не е задължително, то е само една възможност за професионалните гимназии и за бизнеса. Дуалното обучение е формулата на Германия за ниската младежка безработица. Ние не сме пренесли тази система механично, тя е съобразена с българските реалности и е възможност за тези гимназии, които имат добра комуникация с бизнеса, за да могат учениците да се обучават в реална работна среда“, каза още Милена Дамянова.

Тя допълни, че по време на управлението на ГЕРБ е въведена задължителната детска градина за 5-годишните деца и по този начин правителството на Бойко Борисов е инвестирало допълнителни 500 млн. лева в най-малките деца и в ранно детско развитие. В управленската програма е предвидено детските градини да получават средства за различни допълнителни дейности по европейски програми.