За 10 минути изследват безболезнено за рак на устата, вече и в Пловдив

900 нови случая на коварната болест регистрират годишно в България, оралният секс, пиърсингът, татуто, наркотиците са сред рисковите фактори

Само 10  минути отнема безболезнено изследване за рак на устната кухина (РУК) с иновативна технология,  спомагаща да бъдат открити изменения в тъканите на устата, преди да бъдат забелязани с просто око и преди да са довели до оплаквания от страна на пациента. Авангардният метод, получил награда за иновативност на Световната здравна организация, демонстрираха днес специалистите от отделението по дентална медицина на клиника „Медикус Алфа”- проф. Ангел Бакърджиев, д.м., проф.Емил Сарачев, д.м., д-р Десислава Георджева и д-р Радослав Симов. Пловдивската клиника е първата в Югоизточна Европа въвела тази диагностика.

Проучванията показват, че ракът на устната кухина е шестият най-често срещан вид рак. Ежегодно се регистрират около 700 000 нови случаи в целия свят, около 900 в България, от които 125 в Пловдивска област, изнесе шокиращите данни пред медиите екипът на клиниката. Оралният секс, лошата устна хигиена, пиърсингът на езика, устните и носа, тату, ползването на наркотици са сред най-честите причини за появата на това заболяване при младите хора, подчерта дебело проф. Ангел Бакърджиев, който е и преподавател във Факултета по дентална медицина на Медицински университет Пловдив. 1/3 от случаите се свързват с човешкия папилома вирус, който се предава чрез сексуален контакт /обикновено се асоциира с рака на шийката на матката/, допълни д-р Георджева.

Болните от рак на устната кухина, например, са трикратно повече от тези с рак на шийката на матката /РШМ/, като смъртността от РУК е два пъти по-висока. Жените всяка година си правят изследвания за профилактика на РШМ, а на устната кухина, която е лесно наблюдаема с личен и професионален контрол не се извършват наблюдения за евентуално развитие на болестта, изтъкнаха лекарите. Заболяването започва безсимптомно и безболезнено или с незначителни оплаквания, например, мравучкане в засегнатата област, поява на неравности на лигавицата и др. Ракът на устната кухина може да засегне устните, лигавиците на бузата, на небцето, под езика, самият език, сливиците. Открит в ранен етап той е лечим. Затова лекарите препоръчват контролен преглед на 3, 6 или 12 месеца, според оценката на риска, при компетентен специалист.

Клиника „Медикус Алфа” стартира скрининг програма за ранно откриване на рака на устната кухина. Методиката на ранното откриване  се основава на изследване, което е безболезнено и се извършва с канадска апаратура излъчваща безвредна синя светлина, която стимулира естествената флуоресценция на тъканите и позволява да бъдат открити  различни  нарушения  на устата, езика и гърлото :

- рак и предракови заболявания и дисплазии,  папиломи

- вирусни, гъбични и бактериални инфекции;

- възпаление от различни причини 

Специалистите  документират всички съмнителни промени и провеждат наблюдение и съвременно лечение. Включвайки тази нова технология  в своя диагностичен протокол, високо квалифицираният екип на клиниката ще може да  установи в ранни етапи аномалии на устната лигавица,които могат да доведат до тежки, трудно лечими заболявания и по този начин провежда близка и далечна профилактика на рака на устната кухина. Така клиника „Медикус Алфа” заявява сериозни позиции в борбата с коварната болест.

 

Рак на устата - колко малко знаем за него!

Рисковите фактори за рак на устната кухина са тютюнопушене и употреба на тютюневи изделия; честата или прекомерна употреба на алкохол; злоупотреба с наркотични субстанции и психо-активни вещества (марихуана, кокаин, метамфетамини); пиърсинг; патогалванизъм; компрометирана имунна система; минала анамнеза за рак на други части на тялото. Тук се включва вредна производствена среда - металургия, химични производства, висока степен на запрашеност, работа на открито, работа в среда с радиоактивни източници, духачи при стъклопроизводство и др. Последните данни показват,че 25% от пациентите с новооткрит рак на устната кухина не се вписват в профила на тези с висок риск за това заболяване. Най-голямо е нарастването на тези нови пациенти под 40 годишна възраст.

Такива фактори могат да бъдат и вредните навици (невротично гризане на лигавиците на устните и бузите, задържане на чужди тела в устната кухина); нелекувани зъбни заболявания; злоупотреба с пикантни храни. Нови изследвания потвърждават,че към рисковите фактори за РУК се включва и човешки папилома вирус (HPV)16 щам, предаващ се чрез сексуални контакти.

Открит в ранен етап (още докато е локализиран), процентът на пет годишната преживяемост при пациенти с РУК е около 83%-90%. За съжаление , повечето случаи с РУК се откриват в по-късни етапи, когато вече се е разпространил в регионалните лимфни възли (тогава процентът на преживяемост е около 42%) или е метастазирал в други органи- (17%).