Лефер и чернокоп пълнят рибарските мрежи по Северното Черноморие

Пенсионери се наредиха на опашки за дребен сафрид

Черноморската риба най-после започна да влиза в мрежите на рибарите по Северното Черноморие. В района между Варна и Балчик излезе лефер, а чернокоп, сафрид и барбун се хващат около нос Калиакра. Този риболовен сезон е най-хаотичен и абсолютно непредсказуем, коментират морските вълци по Добруджанското Черноморие. Още след 15 август, незапомнено за това време на годината, се появи лефер. Първият улов даде надежда на рибарите за добър сезон, но в продължение на цял месец морето беше негостоприемно за тях заради бурните ветрове, високите балове и дъждовете. Около 20 на сто от рибарите се принудиха да нарежат корабите си, тъй като не издържаха на разходите, пише "Монитор".
За първи път от два месеца собственик на кораб в Каварна се похвали вчера с улов от 300 кг риба.
„Това ми стига да покрия разхода за гориво и да платя на момчетата и на матрапазите”, обясни той. На ден корабът му харчи около 400 л нафта, надникът на моряците му е по 100 лв. за 14-часов работен ден.

От близо 2 седмици корабите ни са в морето и вадим сафрид, барбун, чернокоп и зарган, похвали се Емил Милев - Лаврака от рибарското сдружение „Черноморски изгрев”. Според стария рибар все още е рано за големите пасажи и тоновете улов, но в морето има риба и хората са доволни от това, което се хваща в мрежите. Риболовците край брега обаче не са толкова въодушевени, защото водата в плиткото все още е топла и рибата преминава край Варна в по-дълбоки води навътре в морето, където трябва да ловуват с лодки. Все пак признават, че ловят лефер и чернокоп, а вечер излиза и илария.

От десетина дни рибната борса във Варна е пълна с купувачи, които са изгладнели за прясна стока, споделя собственикът на магазин Сульо Каменски, който 40 години си вади хляба с улов от морето.

Щандовете са пълни с прясна едра кая за 6 левакг, колкото е и цената на сафрида, който се харчи като топъл хляб. Пенсионери вият опашки за дребен сафрид (граца), който става и за мариноване през зимата. Грацата е 2 - 3 лева, уточнява продавачка от щанда с най-много клиенти, които едва смогва да обслужи. Така ще е, докато свърши, а след това ще търси дребен чернокоп, който върви по 4 лева. Едрият е 7 - 8 лева, обяснява търговката. На щанда на Каменски пък се натискат за заргана, която той предлага по 10 - 12 лева. На съседните щандове обаче е обявена за 15 лева килото.

Черноморският кефал е 4 лева, колкото е и ватосът - дънна риба, приличаща на калкана, барбунът е 5 лв., пресният паламуд – 15, а най-скъпо върви леферът, който е закован на 30 лева за кг.

Цените падат през октомври

Едва когато морето започне да ври от риба, което очакваме да стане в началото на октомври, цените ще започнат да слизат надолу, обясниха вчера за „Монитор” от рибарското сдружение „Черноморски изгрев”. Засега обаче няма промени, защото уловът е добър, но няма пренасищане на пазара, коментираха търговците. При първото появяване на сафрида през август цената му от въдичарите беше 7 - 8 лева, а сега корабите я дават на матрапазите за 5 - 6 лв. Леферът се търгува за 25 - 30 лв. за килограм, а чернокопът - от 7 до12 лв. в зависимост от големината на парчетата.

Опитните рибари прогнозират все пак добър сезон, защото дъждовното лято позволи на хайвера да остане тук. През август водата стигна до 27 градуса, но през юни и юли тя беше 20 - 22 градуса и както се казва, хайверът се хвана, обясняват те.