Избрани Новини
4 преписки и 17 производства след проверката на рискови водни обекти
01-12-2014, 11:37
Снимка:Varnautre.bg
Автор:Яница Танева
Още по Темата:Воден апокалипсис в Мизия! (Галерия)
Воден апокалипсис в Мизия: Част 2 (Галерия)
Бургаски адвокати помагат на бедстващите в Мизия
Граждански клуб призовава старозагорци да помогнат на бедстваща Мизия
10,4 млн. евро получаваме от Брюксел за наводненията у нас (видео)
Главният прокурор Сотир Цацаров получи резултатите от проверката
След наводнението в град Мизия по разпореждане на главния прокурор Сотир Цацаров е извършена проверка на територията на цялата страна по спазване на разпоредбите на Закона за водите и Закона за защита при бедствия и по изпълнение на правомощията на компетентните държавни органи в тази насока, съобщиха от Прокуратурата. Проверката обхваща периода от 1 януари 2014 г. до настоящия момент и е осъществена на два етапа: дейност на басейновите дирекции и дейност на кметовете и областните управители. При първия етап прокурори от апелативните прокуратури са работили на място в басейновите дирекции. След приключването му данните за рисковите водни обекти са изпратени на съответните окръжни прокуратури, с оглед реализация на втория етап.
На 20 ноември 2014 г. проверяващият екип от Върховната административна прокуратура е представил на главния прокурор обобщен доклад за проверката на територията на цялата страна. В резултат на работата на прокурорите са изготвени общо 95 предложения (предписания) до кметове и областни управители за отстраняване на закононарушения и за осъществяване на конкретни дейности за обезопасяване на рискови водни обекти. Образувани са 4 преписки с оглед данни за извършени длъжностни престъпления, както и 17 административнонаказателни производства за нарушения по Закона за водите, като по 13 от тях досега са издадени наказателни постановления.
Констатирано е, че все още не са съставени карти на районите под заплаха от наводнения и карти на районите с риск от наводнения, което води до несвоевременна реакция при такава опасност. Като характерни и повтарящи се проблеми и слабости навсякъде се отчита неосъществяването на техническа поддръжка и ремонт на хидротехническите съоръжения, наличието на неизправни или частично изправни язовирни стени, наличието на растителност в леглата на реките и по стените на язовирите, както и изхвърлянето на битови отпадъци там, липсата на финансови ресурси по места за осъществяване на такива дейности и други.
По покана на министър-председателя Бойко Борисов главният прокурор е разпоредил прокурори от проверяващия екип от Върховната административна прокуратура да вземат участие в обсъждането на тези проблеми на заседанието на Министерския съвет на 1 декември 2014 г. На министър-председателя е изпратен от главния прокурор и техният обобщен доклад за резултатите от проверката на територията на страната.
Топ Новини