Мартин Димитров: Спешно трябва да преодолеем енергийната си зависимост от Русия

Тази зависимост е опасна и рискова за България, категоричен е депутатът

Русия е в тежко финансово положение. От началото на годината рублата два пъти се е обезценила. Падането на цените на петрола и газа постави Русия в тежко положение и нито един международен анализатор не е изненадан от това, че Русия спира действията по проекта „Южен поток“.  Това заяви в предаването „Събуди се“ по Нова телевизия депутатът от Реформаторския блок Мартин Димитров, зам.-председател на Комисията по енергетика в парламента.

Понеже в момента Русия няма пари да строи „Южен поток“, тя ни вкарва в една тежка интрига, дава аргументи на хората в България, които винаги са пригласяли на Путин, да има истерия, да има антиевропейски настроения. А просто Русия няма пари да строи „Южен поток“, заяви депутатът.  
Той показа документи от 31 юли 2014 година, в които премиерът в правителството на БСП Пламен Орешарски декларира спирането от правителството на България на дейностите по изпълнението на проекта „Южен поток“ до очакваното приключване на процедурата. Спират дейностите, всичко е спряно. Тоест проектът е спрян от техния премиер, от  Пламен Орешарски, посочи Мартин Димитров.

Целенасочено ни държгат тотално зависими от Русия. Затова имаме спешна нужда от тези интерконектори с Румъния, със Сърбия, с Гърция, с Турция. Тази тотална зависимост е опасна за нас. Тя е много рискова, защото под предлога, че се прави някакъв „голям шлем“, ние сме тотално зависими и купуваме най-скъпия газ в целия ЕС. Няма друга страна в ЕС, която да е зависима само от един източник – Русия. Това трябва да го преодолеем много спешно, защото иначе всяка зима ние поемаме един огромен риск да се случи нещо – авария, нова промяна в политиката, категоричен бе Димитров.

От своя страна народният представител от БСП лява България Таско Ерменков, също член на енергийната комисия в НС коментира, че Русия не се спира дейностите по „Южен поток“, а само ги премества.

Русия ще строи „Южен поток“, но не през България, а през Туриця. Тоест в момента, в който ние се оказахме един ненадежден партньор с неизъплняването на своите ангажименти, които сме поели, включително и икономически договори, руската страна реши, че ще си намери един по –надежден  партньор – Турция. И когато „Южен поток“ мине по трасено на „Син поток“, ние пак попадаме в ситуацията, когато съпартийците на Мартин Димитров твърдяха, че  „Син поток“ не може да мине по дъното на морето. Но той си мина и отиде в Турция, вместо да мине през България. Същото ще стане с „Южен поток“, газопроводът ще има приемна станция в Европа на територията на Турция. Турската политика по отношение на газа, е че тя не никога не е транизитраща страна. Ще го купува на входа и ще го продава на изхода. Ще се разберат с Гърция и гърците ще си направят една приемна станция на тяхна територия, откъдето нататък ще започне да важи европейското законодателство. И ние ще остаем заобиколени от природен газ, коментира Таско Ерменков.