Избрани Новини
Предвидени са 442 000 лева за интеграция на бежанци
17-01-2015, 18:33
Снимка:mignews.info
Автор:Яница Танева
Още по Темата:Симеонов: С 10 пъти ще се намали бежанският поток след изграждането на ограда на границата
Меглена Кунева: Инициираме обща политика на южните страни по бежанските въпроси
Кунева: Трябва да сме подготвени да посрещнем нови бежанци
Първанов: Трябва да заявим открито, че нямаме капацитет да поемаме повече бежанци
Програма за обучение и заетост на бежанци обхваща обучения на български език и включване в заетост
442 000 лева са предвидени в бюджета на Министерството на труда и социалната политика за обучение по български език на бежанците, както и за разнообразни мерки, които насърчават включването им в заетост. Това стана ясно от срещата на министър Ивайло Калфин с представителя на Върховния комисар на ООН за бежанците Роланд-Франсоа Вейл, съобщиха от пресцентъра на министерството.
„Мерките, свързани с бежанците, трябва да са хоризонтални, а не да са фокусирани единствено в дейността на една отделна институция. Вярвам, че ефективната интеграция на бежанците зависи от успешното партньорство на централната и местната власт”, подчерта Калфин. Той добави, че социалната интеграция на бежанците е сред водещите теми на министерството и по тази причина в бюджета на МТСП са предвидени над 400 000 лева за социална интеграция на бежанци – за обучения на български език и за разнообразни мерки, които да насърчат включването им в заетост. За ефективната реализация на средствата обаче министърът изтъкна значението на доброто сътрудничество и с неправителствения сектор, както и с гражданските организации и доброволците.
В разговора с Роланд-Франсоа Вейл министър Калфин подчерта необходимостта от спешно изготвяне и приемане на Национален план за действие по интеграцията на бежанците за 2015 г. Очаква се документът да е готов в най-кратки срокове и да подобри работата в изпълнение на приетата на 4 юли 2014 г. от Министерски съвет Национална стратегия за интеграцията на лицата, получили международна закрила в Република България.
България ползва опита и добрите практики на други държави-членки на ЕС като Франция, Австрия, Унгария и Дания при разработването на стратегията, уточни министърът. В документа се предвижда разписване на мерки и услуги в сферата на достъпа до образование и обучение по български език, заетост, признаване на квалификации, здравни грижи, социално подпомагане, жилищно настаняване и обществена интеграция.