Нека 2015-та година стане Годината на Вазов

Министър Рашидов води всички министри от кабинета на откриване на изложбата "Обичаният Вазов"

Министърът на културата Вежди Рашидов ще покани всички свои колеги министри от кабинета “Борисов” на официалното откриване на изложбата “Обичаният Вазов” на 5 февруари (четвъртък) от 18:00 ч. в Галерия “Средец” на Министерството на културата на бул. “Ал. Стамболийски” № 17.

Изложбата се посвещава на 165-годишнината от рождението на Патриарха на българската национална литература и включва художествени творби от големи български майстори, дар на писателя за двата му юбилея - през 1895 и 1920 година.

“За всеки един родолюбец, за всеки, който милее за Отечеството, ще е въпрос на чест да присъства на откриването на тази забележителна изложба, посветена на 165-годишнината от рождението на народния поет. Да не забравяме, че от Иван Вазов започва всичко, той е цяла една епоха, именно неговите произведения сьздават и основата на българската следосвобожденска литература във всички литературни жанрове. От дядо Вазов може и трябва да се учим и на любов към България – той ни показа, че дори и  след преживени национални катастрофи, каквито, уви, не липсват в българската история, дори и в страшни моменти на трагизъм, безизходица и след невероятно тежки изпитания, не бива да изгубваме вярата си в бъдещето на България”, казва министър Вежди Рашидов. Той предлага 2015-та година да стане и  Годината на Вазов, в рамките на която да се организират серия прояви и различни инициативи в цялата страна, посветени на голямото и непреходно творчество на писателя - национален класик, който до края на дните си вярваше в несломимия дух на народа ни и с вдъхновение и с плам възпяваше всичко българско.

С изложбата “Обичаният Вазов” в галерия “Средец” на Министерството на културата се поставя началото на юбилейните чествания в национален мащаб по повод 165 години от рождението на Патриарха на българската литература Иван Вазов. Организатори на изложбата, посветена на 165 години от рождението на народния поет, са Министерство на културата /МК/, Национален литературен музей,  Къща музей „Иван Вазов” и галерия „Средец” на МК. Официалното откриване на изложбата “Обичаният Вазов” в престижната галерия “Средец” на Министерството на културата с участието на министър Вежди Рашидов е от 18:00 ч. в четвъртък, 5 февруари 2015 г. В откриването на експозицията ще вземе участие и поетесата и литературовед Мирела Иванова, главен уредник на Къща музей “Иван Вазов” в София.

В експозицията “Обичаният Вазов” са включени над 30 творби, дело на именити български майстори, подарени на Вазов за двата му юбилея през 1895 и 1920 година, които отбелязват незаменимото му присъствие на българската литературна и обществена сцена. В изложбата има две платна на Мърквичка -  картината “Македонка”, подарък от дружество “Чех”, както и портретът “Старец”, личен дар от художника. Дело на Иван Мърквичка е и оригиналната илюстрация към поемата “В царството на самодивите” в Поздравителния адрес на „Славянска беседа”, връчен на Вазов за първия му юбилей. Тук е и първият портрет на Вазов, рисуван от Антон Митов през същата 1895 година. Две картини –“Портрет на проф. Иван Д. Шишманов” и “Цветя”,  са подарени на писателя от Елисавета Консулова през 1919 и 1920 г. Художничката е и Вазова снаха, женена за Борис Вазов, най-малкият брат на поета. В изложбата са включени и барелеф на писателя от прочутия скулптор Андрей Николов, както  и портрети от Петър Морозов, Жеко Спиридонов, Георги Черкезов. Тук е и последният портрет на Вазов, рисуван от натура през 1916 г. от Георги Евстатиев, има и уникални шаржове на Александър Добринов и Иван Славов от 1920 г.  “Морски пейзаж” от Евгения Шатц, “Ученик” от Георги Канели, “Курубаглар” от Петър Морозов и “Край морето” от Райко Алексиев са сред знаковите творби, които също ще бъдат показани на изложбата. Интерес представляват и Поздравителните адреси до писателя, повечето от тях - истински шедьоври на декоративното изкуство, дело на художниците Харалампи Тачев, Антон Митов, Димитър Занков и Сава Злъчков. В изложбата “Обичаният Вазов” са включени и няколко уникални предмета, които по своя характер много се доближават до творби на изкуството – на първо място това е поръчаната специално във Виена сребърна лира със сребърен венец и позлатена панделка, върху чиито листенца са изписани имената на  Вазовите творби, сребърната мастилница с богинята на победата, подарена на Вазов в Пловдив за първия юбилей и менюто на „Юнион палас”, изработено от Стефан Баджов за втория юбилей.
 
„През тази година се навършват 165 години от рождението на обичания Вазов, поел и пренесъл с изумително, изправено, балканджийско достойнство кръста на непомерната народна любов. Отрупван с невидими или ярки знаци на признанието, почитан всекидневно и лично, честван всенародно в два големи юбилея, Вазов, саможив и притаен в самотността си, запазва достолепната си скромност. Днес във фонда на най-стария български литературен музей, негов дом в продължение на двадесет и шест години, се пазят уникалните дарове, с които българите засвидетелстват благодарността си към своя поет и писател, упованието си в неговото Слово. Вазов не е колекционер, но творбите, събрани в изложбата, обаче са колекция, но не обикновена и грижливо пазена във фондовете на Къща музей “Иван Вазов”, а колекция на народната любов и признателност”, пише за предстоящата изложба в галерия „Средец” поетесата Мирела Иванова, която е и автор и сценарист на два документални филма за Патриарха на българската национална литература Иван Вазов: „И мойте песни все ще се четат“ и „Великите българи: Вазов“.