Община Сливен плаща 150 000 лева за несъществуващ музей

Причината е правен абсурд, заплетен преди 24 години

Община Сливен е платила над 150 хиляди лева на уредник на музей, който тя не притежава. Парите са изплатени zа последните 22 години, вследствие на съдебни искове на всеки 3 месеца.

"Вие си направете сметката за колко иска е платила Общината", заявява пред "Стандарт" Минко Стефанов, главен юрисконсулт на сливенското кметство.

Парите са изплащани на Боян Тенев Иванов, който отговаря за музейна сбирка в Твърдица.

Проблемът е, че по закон ние нямаме право да имаме музей и сбирка извън територията на общината. Това е ярък пример за абсурдно решение на български съд", заяви юристът Минко Стефанов.

Последният иск на Боян Иванов към общината е за 7 хиляди лева. В момента той получава заплата от 720 лева с всички социални и здравни осигуровки. Възнаграждението му е по-високо от това на директора на Регионалния исторически музей в Сливен", каза юристът. На всичко отгоре Боян Иванов не искал да се пенсионира, въпреки че вече бил в пенсионна възраст.

"Откакто аз съм кмет не съм виждал т. нар. музейна сбирка да работи. Вечно е заключена. Знам, че въпросният Боян Иванов има договор с Община Сливен", заяви пред Стандарт кметът на Твърдица Атанас Атанасов.

Всичко е започнало е през 1991 г. , когато тогавашният кмет на Сливен Христин Петков е съкратил уредника Боян Иванов от музейната сбирка в Твърдица. Дотогава той е бил на щат в Историческия музей. През 1992 г. съдът го връща и задължава Община Сливен да го възстанови на работа в Твърдица, обясни пред Стандарт Радостин Койчев, директор на дирекция в Областна администрация - Сливен.

Оказа се, че къщата, в която е т.нар. музей, някога е дадена за нуждите на българо-съветската дружба. На практика обаче там няма експонати, свързани с взаимоотношенията на България със СССР. Методически сбирката се ръководи от Регионалния исторически музей в Сливен, но сегашният директор на музея Николай Сираков никога не е чувал за Боян Иванов. "От Вас научавам за този човек", казва Николай Сираков.