Животните у нас застрашени от куп болести

Шефът на Агенцията по храните иска фонд за бързо справяне с неочаквани проблеми

Освен синия език, и други болести по животните застрашават България, като една от причините за това е глобалното затопляне и придвижването на заразите от южните към северните ширини. Това обясни шефът на Агенцията по храните Пламен Моллов. Той беше извикан на комисията в парламента днес, за да разясни действията на Агенцията, след като миналата година болестта син език се разпространи по преживните животни на територията на цялата страна, пише "Всеки ден".

Моллов се опита да убеди депутатите да подкрепят идеята му за създаването на фонд „Епизоотии", за да има готови средства да действие, в случай че друга зараза по животните започне да се разпространява.

„Без готови финансови средства за реакция в такъв случай плюс изместването на болестите от юг на север, все по-необходимо е да има фонд за епизоотии. Той ще е на разположение на Министерския съвет - в такива ситуации да се реагира спешно, а не да се чака например актуализация на бюджета. В следващите години ще бъдем изложени все по-често на подобни опасности", каза Моллов и призова депутатите да помислят за една такава бъдеща политика.

Шефът на агенцията обясни подробно на депутатите какви действия са предприети, след като заболяването син език, което се предава от насекоми през топлите месеци, бе установено през юли 2014 г. в Южна България, като заразата е тръгнала от Гърция. На дискусията стана ясно, че обезщетенията за стопаните, загубили животни, са стрували на държавата над 6 млн. лв.

Депутатите обаче го упрекнаха, че Агенцията не е действала своевременно и затова се е стигнало до пряко договаряне, при което в крайна сметка за доставчик бе избран френският производител Merial.

Моллов отрече да е имало „проспан" период. Той обясни, че ваксина, стояща в склад някъде по света нямало, защото никоя фирма не може да поддържа количествата за 24-те серотипа на синия език. Той посочи, че средства за ваксината са отпуснати от МС едва на 10 февруари. Моллов каза още, че заради новогодишните празници и обжалване при първата процедура за избор на доставчик е загубен месец.

Според Моллов прилагането на френската ваксина ще спести 2,5 млн. лв. в сравнение с продукта на испански конкурент, тъй като се прилага само веднъж при овцете. Той посочи още, че ваксината била предназначена за Румъния, но при преговорите БАБХ успели да я насочат към България. В крайна сметка, манипулациите за овцете ще струват по 1 лев на животно, а за говедата - 4 лева, тъй като при тях се инжектира два пъти.

Ваксината е доставена на 1 март, а тестовата ваксинация е стартирала на 2 март, вече има тарифа за цените, която позволява сключването на договори с частните ветеринари. Контрактите трябва да бъдат сключени следващите няколко дни, каза шефът на БАБХ.

Светла Бъчварова пък упрекна Моллов, че програмата за надзор на заразите никъде не е публикувана. Тя го прикани да публикува лиценза на производителя, ако той има такъв. Шефът на БАБХ отговори, че производителят ще достави ваксината с временно разрешение за прилагане на препарата за 1 година.

Председателят на групата на ПФ Валери Симеонов, който не е член на земеделската комисия, дойде на заседанието специално да защити Моллов. Той упрекна депутатите, че отправят неоснователни обвинения към шефа на БАБХ. Симеонов посочи, че вина за късно отпуснатите средства имат бившите премиери Пламен Орешарски и Георги Близнашки.

„Това е другарски съд на ниско ниво", каза той на депутатите. 

Като представител на животновъдите Бойко Синапов заяви, че управляващите не са намерили средства за овладяването на заразата. Сега браншът е много притеснен дали ваксината ще е полезна и какво ще стане с животните, каза той. Синапов призова Моллов да поеме отговорност за ваксинацията и ако има проблем, държавата да плати на животновъдите.

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Димитър Зоров каза, че държавата е трябвало да организира превантивна ваксинация, а животновъдите били готови още лятото да си платят за ваксини. Той също поиска БАБХ да гарантира реални обезщетения за фермерите, ако ваксинацията се провали.